بارداری 738x470 - بهترین سن برای بارداری: نگرانی هایی در مورد سن و زمان باردار شدن

بهترین سن برای بارداری: نگرانی هایی در مورد سن و زمان باردار شدن

موارد زیر نگرانی های شایع در زنان باردار هستند، برخی از آن ها مربوط به زنانی است که شرایط ویژه دارند و برخی دیگر، نگرانی های مشترک همه زنان باردار است.

‏سن مادر

در مجموع، زنانی که ۱۸ ‏تا ۳۵ ‏سال دارند مشکلات کمتری در بارداری دارند. دختران در شروع نوجوانی و زنان بعد از چهل سالگی ممکن است با مشکلات بیشتری در بارداری روبه رو شوند، با این حال هر زن باردار سالم در هر سنی می تواند کودک سالم به دنیا آورد.

بارداری در نوجوانی

بارداری در دوره نوجوانی چندین امتیاز دارد اما نوجوانان، نیازهای خاصی نیز دارند. معمولا بدن نوجوانان متناسب است پس احتمال داشتن بارداری سالم در آن ها بالاست. اگر نوجوان هستید رحم شما قوی تر و قابلیت ارتجاع بافت هایتان بیشتر است. به احتمال زیاد بارداری شما روند طبیعی را طی خواهد کرد و نیازی به درمان دارویی نخواهید داشت.

‏چون بدن شما هنوز در حال رشد است باید برای تامین مواد مغزی بدن خود و جنین، تغذیه مناسبی داشته باشید. مانند همه زنان باردار باید از مواد مخدر، الکل و دخانیات دوری کنید. به طور مرتب با مراقب خود ملاقات کنید. رعایت کردن این موارد از بروز زایمان زودرس و به دنیا آوردن کودک کم وزن که مشکل عمده بارداری در دوره نوجوانی است جلو گیری می کند.

‏برخی از مشکلات بارداری در سنین نوجوانی به شرح زیر است:

* کنار آمدن با واکنش والدین به بارداری شما

* تلاش برای متقاعد کردن پدر کودک برای پذیرفتن نقش و مسؤولیت پدری

‏* شرکت در کلاس های مدرسه در حالی که همسالان موقعیت شما را درک نمی کنند

* تصمیم گیری درباره نگه داشتن جنین یا سقط جنین

* تصمیم گیری درباره مراقبت های بهداشتی

می توانید مشکلات ذکر شده را از طریق صحبت کودن با مشاور مدرسه، پزشک یا ماما، دوستان آگاه و اعضای خانواده حل کنید.

بارداری بعد از سن ۳۵ سالگی

‏امروزه زنان بیش از گذشته در دهه ۳۰ ‏و ۴۰ ‏زندگی خود (اغلب برای اولین بار) صاحب فرزند می شوند. ممکن است به دلایل متعددی چون شاغل بودن، ادامه تحصیل، ملاحظات مالی، ناباروری و یا دیر ازدواج کردن، بارداری دیرهنگام داشته باشید. در مقایسه با همتایان جوان تر، خطر ابتلا به فشار خون بالا، دیابت بارداری، مشکلات رشد یا اختلالات مادرزادی در کودک، زایمان زودرس، مشکلات جفت، رشد غده خوش خیم در رحم، مشکلات زایمان و عمل سزارین در شما بیشتر است.

‏شاید بپرسید چرا خطر ابتلا به این موارد برای شما بیشتر است. پاسخ ساده است: هر قدر زنی مسن تر باشد، مشکلات بهداشتی، تصادفات، بیماری ها و خطر های محیطی تاثیر بیشتری بر بدن او گذاشته اند. همچنین فشار خون بالا و دیابت، مشکلاتی هستند که با بالا رفتن سن افزایش می یابند. ‏البته اگر سلامت بدنی خوبی داشته باشید امکان دچار شدن به این مشکلات برای شما کمتر است.

‏با بالا رفتن سن، احتمال ناباروری نیز افزایش می یابد. اگر برای حل مشکل ناباروری خود از دارو و درمان های خاص استفاده کنید ممکن است دو یا چندقلو باردار شوید. در این صورت، مانند ‏دیگر مادرانی که بارداری چندقلو دارند در معرض خطر هستید.

‏میزان این خطر به تعداد کودکانی که به دنیا آورده اید بستگی دارد. پژوهشگران دریافتند که مادران مسن که برای اولین بار حامله می شوند بیشتر دچار خون ریزی می شوند و بیشتر ناچار می شوند عمل سزارین انجام دهند اما مادرانی که قبلا زایمان داشته اند و مسن تر هستند خطر مبتلا شرن به دیابت یا فشار خون در آن ها بیشتر است.

‏در زنان مسن، احتمال به دنیا آمدن کودکانی با اختلال های ژنتیکی مانند سندرم داون بیشتر است. مشکل دیگر سن پدر است. خطر سندرم داون در کودکانی که پدران آن ها هنگام لقاح بالای ۳۵ ‏سال دارند بیشتر است و این خطر در کودکانی که هم سن پدر و هم سن مادر بالای ۳۵ ‏است باز هم بیشتر می شود. به علاوه، کودکانی که سن پدر آن ها هنگام لقاح بیش از ۴۰ ‏است ممکن است به نوع نادری از اختلال های مادرزادی به نام کوتولگی مبتلا شوند.

‏معاینه های پزشکی و آزمایش های تشخیصی در ماه های اولیه بارداری می توانند به تشخیص این مشکلات کمک کنند. از آنجایی که میزان اختلال های ژنتیکی با افزایش سن بیشتر می شوند ‏متخصصان، آزمایش های توصیه شده را برای مادران بالای ۳۵ ‏سال انجام می دهند. استفاده از آزمایش های پیشرفته ای مانند نمونه برداری از پرزهای کوریونی موجب کاهش خطر می شود. امروزه ‏از روش های غیر تهاجمی مثل سونوگرافی و آزمایش خون نیز استفاده می شود که این روش ها برای همه زنان باردار انجام می شوند.

‏اگر دیر باردار شده اید سن و تجربه های شما بر نگرشتان نسبت به بارداری تاثیر می گذارد. اگر سابقه ناباروری یا سقط جنین داشته باشید ممکن است احساس کنید آسیب پذیر هستید و برای اطمینان یافتن از سلامتی جنین، آزمایش های متعددی انجام دهید. در نظر داشته باشید که انجام آزمایش های زیاد استرس زاست زیرا همیشه نتایجی که به دست می آید روشن نیستند و از این رو آزمایش های دیگری باید انجام شوند.

‏اگر ۳۵ ‏ساله هستید یا بیشتر از ۳۵ ‏سال دارید برای افزایش احتمال سلامتی بارداری و کودک چه کارهایی می توانید انجام دهید؟ اگر سابقه مشکلات جسمی مانند فشار خون یا دیابت ندارید باید آنچه دیگر زنان باردار انجام می دهند را انجام دهید و از خود مراقبت کنید. اضطراب را در زندگی خود کاهش دهید، جلسات معاینه منظمی داشته باشید و یک مراقب آگاه انتخاب کنید. با اینکه ممکن است مشکلاتی در طول بارداری به وجود آید اما جای نگرانی نیست زیرا اغلب حل شدنی و درمان پذیر هستند. در واقع اغلب زنان بالای ۳۵ ‏سال کودکانی سالم و رسیده به دنیا می آورند.

نظرات