8 راهکار برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل

۸ راهکار برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل

امروزه اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل ،اعتیاد کودکان به اینترنت، به لپ تاپ و تب لت و تلویزیون یکی از بزرگترین  و اصلی دغدغه های والدین است. به همین خاطر در سایت مهد کودکان ما مجموعه مقالاتی را تدوین نموده ایم که در ۸ قسمت به طور جامع و کامل به بررسی تمامی ابعاد و جنبه های اعتیاد کودکان به فضای مجازی، اعتیاد به اینترنت؛ اعتیاد به لپ تاپ و تبلت و تلویزیون می پردازد، به دلایل ها و میزان شیوع اشاره می کند و در نهایت راهکارهایی ارائه می دهد. هشت راهکار ارائه شده در هشت نوشته عبارتند از:

۱) راهکار اول برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی : از موبایل و فضای مجازی به عنوان پرستار و نگه دارنده کودک استفاده نکنید
۲) راهکار دوم برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل: به کودک خود استفاده مسئولانه از فضای مجازی و موبایل را بیاموزید
۳) راهکار سوم برای رمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی: باید مراقب بود که اعتیاد کودکان به گوشی و دیگر ابزارهای دیجیتال، چگونه خانواده را تحت تأثیر خود قرار می دهد
۴) راهکار چهارم برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل: عوامل خطر در کودک را شناسایی کنید
۵) راهکار پنجم برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل:کودک تشویق شود که به فعالیت های دیگر بپردازد
۶) راهکار ششم برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل: علائم هشدار دهنده اعتیاد را فرا بگیریم
۷)  راهکار هفتم برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل: هنگام مشاهده مشکلات، مداخله صورت گیرد.
۸) راهکار هشتم برای پیشگیری و درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل: وضع قوانین برای هر سن

در مقاله پیشین به راهکار اول برای در مان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل مجازی اشاره شد. در این مقاله به بررسی راهکار دوم برای پیشگیری از اعتیاد کودکان به موبایل و فضای مجازی می پردازیم:

راهکار دوم برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل: به کودک خود استفاده مسئولانه از فضای مجازی و موبایل را بیاموزید

اغلب، والدین نیاز دارند قبل از اینکه به فرزندانشان آموزش دهند تا مانع از اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل شوند، خودشان باید از رایانه و دیگر ابزارهای دیجیتال مانند تبلت و موبایل مسئولانه استفاده کنند. این مطلب، مفهوم جدیدی است که می توان در حیطه آموزش والدین مورد بحث قرار داد. غالبا دیده می شود که والدین یک تبلت یا هرگونه ابزار موبایل را به کودک می دهند، بدون اینکه نحوه استفاده از آن وسیله را آموزش دهند یا در خصوص نظارت بر کودک فکر کنند. قبل از اینکه کودک یک تلفن همراه هوشمند یا رایانه را مورد استفاده قرار دهد ضروری است که والدین قوانین و حریم هایی را مشخص نمایند.

مادری می گفت دخترش از زمانی که کلاس چهارم بود تلفن همراه می خواست و به دنبال آن بود. سه سال به مادر فشار آورد و در آخر، یکی از آنها را به دست آورد. در واقع وقتی تعداد زیادی از دوستانش دارای تلفن همراه بودند برای مادر بسیار دشوار بود که به او نه بگوید. اما اینک متوجه شده که فرزندش به آن به عنوان یک اسباب بازی به شدت علاقه مند شده است. به هر جهت، دلیل کافی و مناسبی وجود ندارد که یک وسیله الکترونیکی گران قیمت برای کودک تهیه شود.

در حال حاضر، تلفن های همراه بخشی از زندگی شده اند. ممکن است همه ما از دیدن فیلم های کودکان نوپایی که سعی می کنند از طریق لمس صفحات تلفن های همراه والدین خود، فعالیت های مربوط به دنیای بزرگسالان را انجام دهند به خنده بیافتیم، اما هنگامی که کودکان به اندازه کافی بزرگ شدند و درخواستی جدی برای داشتن تلفن همراه داشته باشند، گفت و گوی کودک و والدین می تواند به سرعت از حالتی زیبا و گیرا به وضعیتی نگران کننده تغییر یابد. اگر کودکی در سن مدرسه دارید و هنوز از تلفن همراه چیزی درخواست نکرده است، آماده باشید چرا که درخواست او در راه است. باید به فکر راهکارهایی برای پیشگیری از اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل باشید.

در حال حاضر، قدم زدن کودکان ۱۱ساله و حتی کوچکتر در اطراف شما در حالی که با آیفون، آی پد یا سایر تلفن های همراه هوشمند صحبت می کنند چیزی غیرعادی نیست. در زمان های اخیر، نگرانی های زیادی در مورد تلفن های همراه و پیام رسان ها وجود دارد. اینک تلفن های هوشمند، رایانه های قدرتمندی هستند که کاملاً به وب سایت های فیلتر شده و برنامه های پیچیده دسترسی دارند.

برای والدین امروزی، چالش ها و فرصت های زیادی در زمینه فناوری مطرح است. در حالی که والدین فکر می کردند که اینترنت تحت کنترل آنهاست، همه چیز تلفن همراه شد. اما قرار بود اتفاق دیگری بیافتد. این دسته از وسایل تلفن همراه می توانست ابزار قدرتمندی برای یادگیری، ارتباط و آموزش مسئولیت پذیری به کودکان باشد. در عصر جدید تلفن های همراه، ضروری است که والدین برای جلوگیری از اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل، نحوهی کارکرد فناوری تلفن همراه را بدانند و در خصوص امنیت و مسئولیت پذیری استفاده از آن، به فرزندانشان آموزش دهند. کودکان نیاز دارند امتیازات و فرصت های مرتبط با استفاده از فناوری را بدانند. همچنین غیر ممکن است کودکان برای دنیایی که به طور روز افزون دیجیتالی می گردد آماده شوند و ما سعی کنیم تأثیر فناوری را نادیده بگیریم و یا اینکه تظاهر کنیم مشکلات تلفن های هوشمند یا سایر وسایل مشابه و اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل برای سایر کودکان است نه برای فرزندان ما.

آیا فرزند من می تواند یک موبایل داشته باشد؟

این مسئله که ” آیا کودک در شرایطی هست که یک موبایل برای خودش داشته باشد؟ موضوعی است که یک مقوله سیاه یا سفید تلقی نمی شود که تنها پاسخ بلی یا خیر داشته باشد، بلکه آمادگی کودک مد نظر است.

اگر والدین با این موضوع که آیا کودکشان برای داشتن یک تلفن همراه آمادگی دارد مواجه شدند، سؤالاتی وجود دارد که باید از خود و کودکشان پرسیده شود و پاسخ به این سؤالات برای والدین مشخص می نماید که آیا کودک آمادگی دارد یا خیر:

آیا کودک به یک موبایل نیاز دارد تا با شما در موقعیت های اضطراری تماس حاصل کند؟

آیا کودک، زمان و محدودیت های استفاده از فناوری را که برای برخی دستگاه های فناوری دیگر همچون تلویزیون یا بازی های ویدئویی قرار داده ایم می داند و به آنها احترام می گذارد؟

آیا کودک می داند چه نرم افزارهایی مناسب او هستند و اجازه دارد که آنها را دانلود کند؟ و چگونه به طور مطمئن در اینترنت جستجو کند؟

آیا کودک چگونگی استفاده مناسب و امن از موبایل را می داند؟ آیا می داند باید با چه کسی تماس بگیرد و با چه کسی نه؟ آیا باید و نبایدهای یک ارتباط تلفنی را می داند؟ آیا می داند چه نوع مطالب و تصاویری نباید ارسال شود؟

اگر پاسخ به تمامی سوالات “بله” بود، بدانید که احتمالا کودکتان برای داشتن موبایل و اولین تلفن همراه آمادگی دارد. البته اینکه خود والدین آمادگی داشته باشند یا خیر، سؤال دیگری است.

8 راهکار برای درمان اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل

در صورتیکه تصمیم داریرد برای فرزند خود موبایل بخرید:

در صورتی که تصمیم گرفتید موبایلی برای کودکتان فراهم کنید. مواری وجود دارد که والدین باید به فرزندانشان بیاموزند تا به شکل مسئولانه تری رفتار کنند. این موارد عبارتند از :

۱) شرایط امنی برای داشتن موبایل ایجاد شود. قرار دادن گذرواژه (پسوورد) برای موبایل، اولین شرط حفاظت از اطلاعات در کودک از دزدان و شیادان می باشد، والدین باید اطمینان حاصل نمایند که رمز را به خاطر سپرده اند.

۲) افراد مهم در فهرست تماس های کودک قرار داده شوند. والدین پدربزرگ و مادربزرگ، مراقبین، خدمات تماس های اضطراری همچون، آمبولانس، آتش نشانی و پلیس، مدرسه و یا سایر بخش هایی که ممکن است نیاز به تماس با آنها داشته باشد.

۳) والدین باید خود نسبت به قوانین مدرسه آگاه باشند. آنها می توانند با ملاقات با مسئولان مدرسه یا در صورت امکان از وب سایت آموزشگاه، نسبت به محدودیت ها و قوانین مربوط به موبایل آشنایی پیدا کنند. توصیه می شود که قوانین مدرسه در خصوص تلفن همراه با قوانین منزل هماهنگی داشته باشند.

۴) یک جلسه خانوادگی برگزار شود. در این جمع خانوادگی، مهمترین قوانین و استثناهای توافق نامه برای داشتن و استفاده درست از تلفن های جدید هوشمند یا تبلت ها به بحث گذاشته شود. بهترین زمانی که برای انجام این امر زمانی است که ابزار فناوری هنوز در جعبه است.

۵) نرم افزارهای امنیتی روی موبایل یا تبلت ها نصب شود. پیشگیری بهتر از درمان است. هنگامی که والدین در حال نصب برنامه ها برای فرزندانشان هستند، نرم افزارهای امنیتی، آنها را از دانلود برنامه های نامناسب که از طریق آنها بتوانند به دیدن وب سایت های نا امن و غیرمجاز بروند محافظت می کند.

۶) زیرنظر گرفتن هوشمندانه تلفن همراه، دارای اهمیت است. نرم افزارهایی وجود دارند که والدین را یاری می دهند که از راه دور محل دستگاه را تشخیص داده و در صورت گم شدن یا دزدیده شدن دستگاه، محل تقریبی آن را مشخص کنند.

۷) قوانین مورد توافق خانواده در خصوص نحوه استفاده از وسایل مربوط به فناوری باید بعد از توافق به دیوار زده شود. بایست مطمئن شد که قوانین رعایت خواهند شد و از طریق امضای توافق نامه از جر و بحثهای بعدی جلوگیری به عمل آورد. نسخه ای از توافق نامه در اتاق کودک ( جایی که در معرض دید او باشد) یا محل عمومی زندگی خانواده، نصب شود. این قوانین در مورد رایانه ها و لپ تاپ ها نیز صادق هستند و می توانند در توافق نامه آورده شوند.

با بکارگیری این قوانین می توانید از اعتیاد کودکان به فضای مجازی و موبایل، پیشگیری کنید.

نظرات