کودک آزار جنسی یا پدوفیل

کودک آزار جنسی یا پدوفیل کیست و کودک قربانی چه علائمی را نشان می دهد؟

کودک آزار جنسی یا پدوفیل به فردی اطلاق می‌شود که از نظر جنسی  جذب کودکان می‌شود. همه‌ی والدین می‌خواهند از فرزندان خود در برابر شکارچیان آزاردهنده‌ی کودکان محافظت کنند. اما چگونه می‌توانید کودکان خود را در مقابل کودک آزار جنسی یا پدوفیل در امنیت نگه دارید در حالی که هنوز نمی‌دانید این شکارچی کیست و چطور باید او را شناسایی کرد؟

هر کسی ممکن است یک کودک آزار جنسی یا پدوفیل باشد. بنابراین شناسایی یکی از آنها ممکن است دشوار باشد، به خصوص که بیشتر کودک آزاران جنسی در آغاز مورد اعتماد کودکانی هستند که بعداً توسط آنها مورد سوء استفاده قرار می‌گیرند

کودک آزار جنسی یا پدوفیل

مشخصات یک کودک آزار جنسی یا پدوفیل

هر فرد بزرگسال و بالغی احتمال دارد که یک کودک آزار جنسی یا پدوفیل باشد. یعنی تقریباً می توان گفت ویژگی فیزیکی، ظاهری، شغلی یا تیپ شخصیتی در کودک آزاران جنسی مشترک نیست.

 کودک آزار جنسی یا پدوفیل می‌توانند از هر جنس یا نژادی باشند و همانند دیگران ویژگی‌های شغلی، مذهبی و سرگرمی متفاوتی داشته باشند. آنها مانند بقیه، یک شهروند هستند و ممکن است شغل محترمانه‌ای داشته باشند، در اعمال و مناسک مذهبی هم شرکت کنند و کارهای خیرخواهانه انجام دهند.

یک کودک آزار جنسی یا پدوفیل ممکن است جذاب، دوست داشتنی و کاملاً خیرخواه به نظر برسد، اما آگاهانه، افکار آزارگرانه‌ی خود را پنهان کند. این موضوع بدان معنی است که هرگز نباید فراموش کرد که «هر فردی می‌تواند یک کودک آزار باشد»

ویژگی های مشترک کودک آزار ن جنسی:

صرف نظر از اینکه قربانیان مرد باشند یا زن، اکثر کودک آزاران مرد هستند، با این وجود هر کسی احتمال دارد یک کودک آزار جنسی یا پدوفیل باشد.

بسیاری از شکارچیان جنسی در گذشته­ی خود دارای سابقه‌ی تعرض و سوء‌استفاده فیزیکی یا جنسی هستند.

بعضی از آنها دارای بیماری روانی مانند اختلال خلقی یا شخصیتی هستند.

این ایده که مردان همجنس‌گرا به احتمال بیشتری کودک آزار جنسی یا پدوفیل می شوند، یک افسانه است و احتمال کودک آزار بودن در همجنس‌گرایان و دیگر مردان به یک اندازه است. مطالعات نشان می‌دهد که تنها یک تا ۶ درصد از مجرمان زن هستند و به احتمال زیاد زنان کودک آزار، پسرها را بیشتر از دختران مورد تعرض و سوء استفاده قرار می‌دهند.

کودک آزار جنسی یا پدوفیل در بیشتر موارد برای کودکان قربانی، به نوعی آشنا و شناخته شده‌اند.

تحقیقات نشان می‌دهد که ۳۰ درصد از کودکانی که مورد تعرض و آزار جنسی قرار گرفته‌اند، مورد آزار و اذیت بزرگسالانی بوده‌اند که عضوی از خانواده هستند و ۶۰ درصد از آنها مورد سوء استفاده بزرگسالانی قرار گرفته‌اند که عضو خانواده نبودند اما بچه‌ها آنها را به نوعی می‌شناختند.

این موضوع بدان معنی است که تنها ۱۰ درصد از کودکان، مورد تعرض و  سوء­استفاده‌ی افراد کاملاً غریبه قرار می‌گیرند.

کودک آزار جنسی یا پدوفیل

در بیشتر موارد، کودک آزار جنسی یا پدوفیل، کودک را از طریق مدرسه یا طی فعالیت دیگری مانند همسایگی، معلم، مبلغ مذهبی، مربی موزیک و نقاشی و ورزش و…یا پرستار کودک شناسایی می‌کند.

اعضای خانواده مانند مادران، پدران، مادربزرگ، پدربزرگ، عمه‌ها، خاله‌ها، عموها، دایی‌ها و فرزندان آنها، پدر و مادر خوانده‌ها نیز ممکن است شکارچیان جنسی باشند.

رفتارهای رایج در یک کودک آزار جنسی یا پدوفیل

یک کودک آزار جنسی یا پدوفیل اغلب به آن اندازه‌ که به کودکان علاقه دارد، به بزرگسالان علاقه ‌نشان نمی‌دهد.

 کودک آزار جنسی یا پدوفیل ممکن است مشاغلی داشته باشند که به آنها اجازه می‌دهد در اطراف بچه‌های یک گروه سنی خاص قرار بگیرند، مانند مربی، پرستار کودک یا همسایه‌ای که به شما آن اندازه نزدیک شده که ممکن است اعتماد کنید فرزندتان ساعاتی را در منزل آنها بماند.

کودک آزاران تمایل دارند در مورد تربیت کودکان و نحوه‌ی رفتار با آنها با شما صحبت کنند.

کودک آزار جنسی یا پدوفیل ممکن است به عنوان یک دوست یا فردی که عاشق بچه‌هاست به سراغ کودک شما بروند. لذا اغلب می‌گویند که آنها همه‌ی بچه‌ها را دوست دارند یا احساس می‌کنند که خودشان هنوز بچه هستند.

یک کودک آزار جنسی یا پدوفیل اغلب از طیف وسیعی از بازی‌ها، حقه‌ها و فعالیت‌ها و رفتارها استفاده می‌کند تا اعتماد یک کودک را به دست آورد یا او را فریب دهد.

این طیف وسیع شامل تشویق کودک به رازداری (حفظ اسرار برای بیشتر کودکان ارزشمند است، چون به عنوان چیزی ویژه‌ی «بزرگسالان» و منبع قدرت دانسته می‌شود)، بازی‌های جنسی، تمسخر، بوسیدن، لمس‌کردن، رفتار جنسی وسوسه‌انگیز، فیلم یا عکس پورنو را در دسترس کودک قراردادن، زور و تهدید و اجبار، ترساندن و تطمیع، تملق و چاپلوسی و بدتر از همه، ابراز محبت و عشق بیمارگونه است.

توجه داشته باشید که کودک آزاران جنسی در نهایت از این تاکتیک‌ها برای به اشتباه انداختن، منزوی کردن و گیرانداختن فرزند شما استفاده می‌کنند.

کودک آزار جنسی یا پدوفیل

کودک آزار جنسی یا پدوفیل سراغ چه کودکانی می رود؟

کودک آزار جنسی یا پدوفیل به دنبال کودکانی هستند که نسبت به تاکتیک‌های آنها آسیب‌پذیرند، زیرا فاقد پشتیبانی عاطفی هستند یا در خانه به اندازه‌ی کافی به آنها توجه نمی‌شود. همچنین آنها سعی می‌کنند والدین را قانع کنند که کودکان با آنها در امنیت هستند و آنها جای دوری نمی‌روند.

طعمه‌ی برخی از کودک‌آزاران، فرزندان تک والدی هستند که پدر یا مادرشان در دسترس نیست تا رسیدگی کامل به وضعیت کودک را انجام دهند یا اینکه والد را متقاعد می سازند که آنها به اندازه کافی خوب هستند تا بدون آنها به بچه‌ها رسیدگی کنند

کودک آزار جنسی یا پدوفیل به طور مستمر برخی از کودکان خاص را هدف قرار می دهند. مانند کودکان محروم، بچه های نیازمند با عزت نفس پایین، و یا کسانی که در خانه توجه کمتری می بینند.

با این حال شناسایی و هدف گیری کودکان آسیب پذیر فقط نیمی از پازل است، زیرا موفقیت کودک آزار، توانایی او در برآوردن و بهره برداری از اعتماد والدین است.

علائم هشدار دهنده و نشانگان احتمالی در کودکان قربانی  یک کودک آزار جنسی

اختلال در کارکرد زیستی:

اختلال خواب (آشفتگی، کابوس، پیک و ریتم خواب، هراس از تنها خوابیدن و شب ادراری)

اختلال در اشتها (کم خوری، پرخوری)

اظهار درد و بیماری و کسالت

مشکل در راه رفتن یا نشستن، عفونت های ادراری مکرر، درد، خارش یا سوزش خونریزی، کبودی، یا تورم در ناحیه تناسلی

اختلال در کارکرد اجتماعی:

اختلال در روابط خانوادگی

اختلال در روابط دوستانه

اختلال در عملکرد تحصیلی (فرار، غیبت از مدرسه، مشکل تمرکز، افت تحصیلی)

اختلال در کارکرد روانشناختی:

کاهش اعتماد به نفس و عزت نفس، اضطراب، بدخلقی،

خشم بی دلیل نسبت به اطرافیان و ابراز افکار انتقام جویانه،

ترس شدید از لمس شدن و هر گونه تماس فیزیکی،

ترس از اعتماد کردن و احساس ترس از فرد خاص(پرستار و مربی و…) و بروز فوبیا

احساس گناه و تقصیر

از دست دادن انگیزه و امید

آسیب به خود و افکار خودکشی ( در نوجوانان)

اختلال در کارکرد رفتاری:

گوشه گیری یا پرخاشگری

بازگشت به رفتارهای واپسین ( مکیدن انگشت شست،جویدن ناخن)

اختلال وسواس و تغییر در رفتار شستشو، استحمام (عدم تمایل به دوش گرفتن یا حمام طولانی).

سخن آخر اینکه با توجه به ابعاد موضوع پدوفیلیا باید گفت که «هیچ درمانی وجود ندارد، بنابراین تمرکز بر حفاظت از کودکان است». گزارش های متعدد به این نتیجه رسیده اند که اکثر افراد مبتلا به گرایش های پدوفیلیا در نهایت به نوعی بر میل جنسی خود عمل می کنند. متاسفانه این چرخه در چرخش خود، خود را تغذیه می کند و بچه های قربانی به بزرگسالان عصبانی، ناراحت، مضطرب و به خصوص کودک آزار تبدیل می شوند.

گردآوری و ترجمه: ژیلا سورنی

مقالات مرتبط دیگر:

کودک‌ آزاری ناشی از فشارهای اقتصادی: نشانه‌های کودکان در معرض خطر

سوالات جنسی کودکان را کی و چگونه پاسخ دهیم؟ همراه با فیلم

سوء استفاده جنسی از کودکان از کجا آغاز می شود؟ دلایل سوء استفاده جنسی از کودکان

نظرات