با اعتیاد کودکان به دنیای مجازی و گوشی چه کنیم؟ 8 گام مهم

با اعتیاد کودکان به دنیای مجازی و گوشی چه کنیم؟ ۸ گام مهم

امروزه اعتیاد کودکان به دنیای مجازی و گوشی ،اعتیاد به لپ تاپ و تبلت و تلویزیون یکی از اصلی ترین مشکلات پدر و مادرها است. بر این اساس در سایت مهد کودکان ما مجموعه مقالاتی را آماده کرده ایم  که در هشت قسمت به طور کامل به بررسی تمامی ابعاد و حیطه های دنیای مجازی و گوشی ، اعتیاد به گوشی موبایل، اعتیاد به لپ تاپ و تبلت و بازی های کامپیوتری می پردازیم، به دلایل اشاره می کنیم و در نهایت راهکارهایی نیز ارائه می دهیم. هشت راهکار ارائه شده در هشت نوشته به ترتیب عبارتند از:

۱) راهکار اول برای درمان اعتیاد کودکان به اینترنت و بازی های کامپیوتری : از موبایل و فضای مجازی به عنوان پرستار و نگه دارنده کودک استفاده نکنید
۲) راهکار دوم برای درمان اعتیاد کودکان به اینترنت و بازی های کامپیوتری : به کودک خود استفاده مسئولانه از فضای مجازی و موبایل را بیاموزید
۳) راهکار سوم برای درمان اعتیاد کودکان به اینترنت و بازی های کامپیوتری : باید مراقب بود که اعتیاد کودکان به گوشی و دیگر ابزارهای دیجیتال، چگونه خانواده را تحت تأثیر خود قرار می دهد
۴) راهکار چهارم برای درمان اعتیاد کودکان به اینترنت و بازی های کامپیوتری : عوامل خطر در کودک را شناسایی کنید
۵) راهکار پنجم برای درمان اعتیاد کودکان به اینترنت و بازی های کامپیوتری :کودک تشویق شود که به فعالیت های دیگر بپردازد
۶) راهکار ششم برای درمان اعتیاد کودکان به اینترنت و بازی های کامپیوتری : علائم هشدار دهنده اعتیاد را فرا بگیریم
۷) راهکار هفتم برای درمان اعتیاد به اینترنت و بازی های کامپیوتری : هنگام مشاهده مشکلات، مداخله صورت گیرد.
۸) راهکار هشتم برای درمان و پیشگیری اعتیاد کودکان به اینترنت و بازی های کامپیوتری : وضع قوانین برای هر سن

در این مقاله به بررسی راهکار پنجم برای پیشگیری از اعتیاد کودکان به اینترنت و بازی های کامپیوتری می پردازیم:

راهکار پنجم برای درمان اعتیاد کودکان به دنیای مجازی و گوشی:کودک تشویق شود که به فعالیت های دیگر بپردازد

گاه مادران به فرزندشان می گویند: “بروید بیرون و بازی کنید”. این توصیه ای مهم است که می تواند اقدامی مهمی برای پیشگیری از اعتیاد کودکان به دنیای مجازی باشد. از کودکان خود بخواهید که بیرون بروند و بازی کنند. به عوض اینکه یک بازی رایانه ای خریداری شود و طی آن، ورزش هایی همچون فوتبال به شکل رایانه ای انجام شود بهتر است کودک به بازی های واقعی سوق داده شود.

این کار نه تنها باعث می شود که از اعتیاد کودکان به دنیای مجازی جلوگیری شود و کودک از جلو مانیتورها دور شود بلکه برای شما و فرزندانتان شرایطی فراهم می کند که زمان با هم بودن را به شکل اعتماد آمیزی تجربه کنید.

بر اساس مطالعات انجام شده، به نظر می رسد هیجان بازی های رایانه ای باعث می گردد که مغز، هورمون های شیمیایی ویژه ای ترشح می کند که در اصل اعتیاد آور است. برای والدین، دیدن شور و اشتیاق فراوان کودکان در بازی های رایانه ای و بازیهای آنلاین باعث می شود که از شنیدن چنین مطالعاتی تعجب نکنند.

واقعا چه باعث می شود که این دسته از بازی ها این قدر اعتیاد آور باشد؟

این دسته از بازی ها با پیچیدگی های فراوانشان، بسیار تحریک کننده هستند. هر چند که انجام این بازی ها، از سوی کودکان به آسانی انجام می شود ولی هنوز دوست دارند مهارت های جدیدی بدانند و به کار ببرند. اینکه کودک بخواهد بازی اش را بهتر کند به خودی خود مشکل نیست بلکه مشکل آنجاست که بازی های رایانه ای، کودک را مجبور کند از سایر فعالیتهای خود دست بکشد. آنگاه والدین مجبور می شوند که مقدار زمان استفاده کودکان از بازی های رایانه ای را محدود کنند. در بازی ها، فرصت ها و منافع یادگیری فردی زیادی وجود دارد. بازی می تواند فرصت های واقعی ویژه ای را برای حل معماها، رشد تفکر نقاد و طراحی راهبرها  فراهم کند. مشکل، کودکانی هستند که در بازی، گیر می کنند و قادر به جدا شدن از آن نیستند. آنها ترجیح میدهند که به جای بازی های واقعی، به بازی های آنلاین یا نسخه های ویدئویی بازی ها بپردازند. آن ها ورزش نمی کنند و مهارت های جدید را یاد نمی گیرند مگر در محیط بازی.

والدین می توانند از طریق وضع یک الگوی انتخاب استفاده صحیح از بازی های ویدئویی در ابتدای زندگی کودک، مانع اعتیاد کودکان به دنیای مجازی و بازی های آنلاین شوند. هنگامی که کودکان به تدریج بزرگتر می شوند و به نوجوانی می رسند نظارت و کنترل خیلی کم می شود و احتمالا رخ نمی دهد.

با اعتیاد کودکان به دنیای مجازی و گوشی چه کنیم؟ 8 گام مهم

مشغول نگه داشتن کودکان و دور نگه داشتن آنها از رایانه، مزایای متعددی را در بر دارد. وقتی کودکان مهارت های جدیدی یاد می گیرند و در گیر فعالیتهای اجتماعی می شوند، اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند. یادگیری مهارتهای اجتماعی همچون همکاری، مذاکره و حل تعارض در یک محیط لذت بخش کمک می کند که آنها به طور مناسبی با دیگران تعامل داشته باشند. یک مهارت با ارزش، تمامی جنبه های زندگی را از منزل تا محیط کار در بر می گیرد. بنابراین توصیه می شود تا آنجا که ممکن است کودک درگیر فعالیت های خارج از خانه گردد. این کار باعث کمک به ایجاد شبکه های ارتباطی نیز می شود. برای مثال، ورزش های تیمی مستلزم وجود کودکانی است که با یکدیگر کار کرده تا به اهداف مشترکی دست یابند. از این رو تمرکز از فرد به سمت تیم تغییر می کند. فعالیت های ورزشی تنها فعالیت های مربوط به کار گروهی تلقی نمی شوند. دختران و پسران در برنامه های پیشاهنگی نیز، مهارتهای مهمی را فرا می گیرند. این مهارتها را نیز می توان در فعالیت های هنری و نمایشی به کودکان آموزش داد.

ورزش برای کودکان بسیار دارای اهمیت است، چرا که پس از دور شدن آنها از رایانه و تبلت باعث می شود که از نظر جسمانی و روانی احساس بهتری داشته باشند. از نظر جسمانی، کودکان به وسیله ورزش می توانند وزن خود را کنترل کنند، ضربان قلب را بهبود ببخشند، قند خون را تنظیم کنند و ظاهر خود را بهتر نمایند. از نظر روانی نیز، اکثر افراد گزارش کرده اند که پس از ورزش، احساس آرامش داشته اند. بر اساس یک نظریه، ورزش، بتا اندورفین را (یک ماده طبیعی بدن که صد برابر بیش از مرفین قدرت دارد) آزاد می کند. نظریه دیگری وجود دارد که نشان میدهد ورزش می تواند باعث افزایش سروتونین گردد که افزایش آن در سیستم عصبی مرکزی با احساسات خوب، افزایش اشتها و کاهش افسردگی همراه است.

نظرات