فشار اقتصادی می‌تواند باعث افزایش کودک‌ آزاری شود: نشانه‌های کودکان در معرض خطر

کودک‌ آزاری ناشی از فشارهای اقتصادی: نشانه‌های کودکان در معرض خطر

می‌دانیم که شرایط بد اقتصادی می‌تواند تاثیر نامناسبی روی کودکان داشته باشد و باعث کودک‌ آزاری شود. والدینی که نگران پرداخت اجاره‌ی خانه یا تغذیه‌ی فرزندانشان هستند، ممکن است، احساس بی‌پناهی و ناامیدی کنند.

بدون دریافت حمایت، برخی از این والدین به نقطه‌ی شکست می‌رسند و فرزندان خود را تنبیه بدنی می کنند یا به شیوه‌های دیگری از جمله نادیده گرفتن آنها و خواسته‌هایشان، آنها را در معرض آسیب‌های گوناگون قرار می‌دهند. بنابراین مهم است که از تاثیر شرایط نامناسب اقتصادی بر سلامت عمومی و کودک‌ آزاری کودکان آگاه باشیم و به کودکان در معرض خطر  کودک‌ آزاری کمک کنیم.

از نظر تاریخی نیز ارتباط میان مشکلات اقتصادی و افزایش کودک‌ آزاری و بدرفتاری با کودکان همخوانی دارد. به عنوان مثال آمارهای بدست آمده در سال ۲۰۰۸ در آمریکا نشان می‌دهد پزشکان مراکز حمایت کودکان و خانواده، مشاوره‌های بیشتری درباره‌ی سوءاستفاده و غفلت از کودکان انجام داده‌اند. کودک‌ آزاری همچنین علت اصلی مرگ ناشی از آسیب در سال ۲۰۰۸ بود .

هیچ آزمون خاصی نمی‌تواند مشخص کند که آیا کودک در معرض خطر کودک‌ آزاری است یا نه .با این حال، وقتی والدین شغل خود را از دست می‌دهند، فشار و استرس فراوانی احساس می‌کنند، یا سوء مصرف مواد مخدر دارند یا خشونت خانگی را تحمل می‌کنند، خطر بدرفتاری با کودکان افزایش می‌یابد .

این موضوع به این معنا نیست که هر پدر یا مادری که شغل خود را از دست می‌دهد، از بچه‌هایش سواستفاده می‌کند یا به آنها آسیب می‌رساند. والدینی هم هستند که وقتی شغل خود را از دست می‌دهند، شبکه‌های حمایتی دارند و از همه مهم‌تر از مهارت‌های مقابله با شرایط بحرانی برخوردارند که  به آن‌ها کمک می‌کند والدین صبوری باشند حتی زمانی که استرس زیادی را تحمل می‌کنند.

کودک آزاری

نکته‌ی مهم برای همه‌ی ما، آگاه بودن و راغب بودن برای حمایت و کمک به والدینی است که تحت فشار هستند. براون، رئیس بیمارستان کودکان می‌گوید: هنگامی که استرس ناشی از مشکلات اقتصادی با چالش‌های تربیت کودک همراه می‌شود، حتی والدینی که بهترین نیات را دارند ممکن است به کودکان خود آسیب وارد کنند یا آنها را نادیده بگیرند. بهترین راه برای جلوگیری از کودک‌ آزاری و بی‌توجهی به آنها حمایت از والدین از طریق ارائه‌ی خدمات حمایتی، مهارت‌ها و منابعی است که لازم دارند تا بتوانند از کودکان خود به ویژه در این شرایط سخت مراقبت کنند. همچنین برای والدین ضروری است که به عواقب ناشی از کودک‌ آزاری در محیط اطراف خود و جامعه فکر کنند.

با اتخاذ رویکرد مناسب، می‌توانیم به والدینی که ممکن است استرس داشته باشند و شرایط دشواری را طی می‌کنند، کمک کنیم .اگر خانواده یا دوستانی را می‌شناسید که سطح بالایی از استرس را تجربه می‌کنند، در جستجوی راه‌های کمک به آنها برای کاهش تنش باشید.​ به آنها پیشنهاد دهید که برای چند ساعت در روز بچه‌ها را برایشان نگاه دارید، آنها را برای شام دعوت کنید یا به آنها سر بزنید و از هر طریقی که از دست شما بر می‌‌آید، به آنها کمک کنید.

اگر والدینی می شناسید که مشکلات استرس و اضطرابی دارند، به آنها بگویید با شماره ۱۴۸۰ تماس بگیرند. این شماره‌ی مشاوره‌ی رایگان سازمان بهزیستی در شهرهای کشور می‌باشد. همچنین اگر متوجه شدید کودکی مورد آزار قرار گرفته است، موضوع را به ۱۲۳ اطلاع دهید.

منبع: ماهنامه مهدکودک پیشرو

مقالات خواندنی دیگر

سوء استفاده جنسی از کودکان از کجا آغاز می شود؟ دلایل سوء استفاده جنسی از کودکان

سوالات جنسی کودکان را کی و چگونه پاسخ دهیم؟ همراه با فیلم

نظرات