فواید شیر مادر برای مادر و کودک

چرا متخصصان شیر مادر را توصیه می کنند؟ فواید شیر مادر برای مادر و کودک

‏ با اینکه تغذیه کودک با شیر مادر یا شیر خشک باعث افزایش قد کودک بین ۲۵ ‏تا ۳۰ ‏سانتی متر در یک سال اول می شود اما شیر مادر باعث رشد سریع و طبیعی مغز، سیستم عصبی، دستگاه گوارش و ایمنی کودک می شود.  نوع تغذیه کودک بسیار مهم است. چگونگی تغذیه کودک در سلامت جسمی، اجتماعی و هیجانی او مؤثر است. تغذیه کودک از طریق شیر مادر همراه با عشق و توجه باعث رشد هیجانی او و محکم شدن پیوندهای خانوادگی می شود.

به جز در موارد خاص، همه متخصصان شیر مادر را توصیه می کنند زیرا فواید زیادی برای مادر و کودک دارد. ترکیب مواد مغزی شیر مادر برای کودک بسیار مناسب است. برخلاف شیر خشک و شیر گاو، شیر مادر با نیازهای در حال تغییر کودک سازگار است. شیرمادر راحت تر هضم می شود، باعث تقویت رشد مغز می شود و کودکانی که از شیر مادر تغذیه می کنند، ضریب هوشی بالاتری دارند.

‏کودکانی که حداقل ۳ ‏ماه به صورت کامل با شیر مادر تغدیه شده اند، در مقایسه با کودکانی که با شیر خشک تغذیه شده اند، کمتر دچار حساسیت های شدید می شوند. کودکانی که با شیر مادر ئغذیه می شوند کمتر دچار عفونت های شدید می شوند. به طور کلی، این کودکان کمتر مبتلا به عفونت گوش، دستگاه گوارش، مجاری ادراری و مننژیت می شوند. در این کودکان اسهال و استفراغ کمتر مشاهده می شود. به علاوه، پژوهش ها نشان داده اند کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند کمتر به سندرم مرگ ناگهائی نوزاد دچار می شوند. شیر مادر در بزرگسالی نیز خطر بروز بیماری هایی مانند دیابت نوع ۲، تنگی نفس، چاقی، سرطان خون، سرطان لنفاوی و ام اس را کاهش می دهد.

فواید شیر دادن به کودک برای مادر

‏از طرفی، شیردهی فواید زیادی برای مادر دارد. شیردهی باعت کاهش خون ریزی پس از زایمان می شود و به بازگشت رحم به اندازه طبیعی خود کمک می کند. شیردهی خطر بروز سرطان پستان، سرطان ‏تخمدان و پوکی استخوان را کاهش می دهد. پژوهش ها نشان می دهند مادرانی که کودک را با شیر خود تغذیه می کنند، پس از یائسگی کمتر دچار شکستگی استخوان می شوند. همچنین، شیردهی باعث به وجود آمدن رابطه عمیق عاعلفی بین مادر و کودک می شود.

مقالات تخصصی مرتبط

۸ مشکل شایع شروع دوران شیردهی و راه حلهایی برای رفع آنها

اصول شیردهی به نوزاد: همه آنچه مادران باید بدانند

آروغ زدن نوزاد تا استفراغ نوزاد هنگام شیرخوردن: نکاتی مهم برای مادران

افسردگی پس از زایمان: نشانه ها و روش های درمانی و تفاوت آن با غم زدگی

تغذیه مناسب در دوران بارداری به همراه فیلم

نظرات