مشکلات رفتاری کودکان در مهد کودک و راه حل های اثربخش

مشکلات رفتاری کودکان در مهد کودک و راه حل هایی اثربخش برای آنها

خشونت بدنی، گازگرفتن، عصبانیت و قلدری از رایج ترین مشکلات رفتاری کودکان در مهد کودک است. بسیاری از مربیان دلسوز هر روز با این مشکلات رفتاری کودکان دست و پنجه نرم می کنند. این مربیان در برابر جامعه ای قرار دارند که در بسیاری از جهات، خشونت را خوب جلوه می دهند. کافی است به برنامه های تلویزیون که کودکان نگاه می کنند و اسباب بازی هایی که برای کودکان به بازار می آید، نظری بیندازید. متاسفانه، بسیاری از کودکان خشونت را مستقیما تجربه می کنند. مشکلات رفتاری کودکان نشان دهنده تاثیرات عمیق این تجربیات است.

در اینجا، پس از توضیحی کوتاه در خصوص مشکلات رفتاری کودکان در مهدهای کودک، راهکارها و پیشنهاداتی برای کنترل و کاهش مشکلات رفتاری کودکان ارائه می شود

خشونت بدنی:

 خشونت بدنی یکی از رایج ترین مشکلات رفتاری کودکان در مهدکودک ها است. ضربه زدن، چنگ زدن و لگد زدن باید به سرعت متوقف شود. همچنین، قربانی نیز نیازمند توجه فوری است. با پرداختن به خشونت کننده و صمیمیت در سطح او در کار دخالت کنیم و قانون مربوط به خشونت بدنی را به روشنی بدنی بیان کنید. «سارا بس کن! فورا! من اجازه نمی دهم به دیگران صدمه بزنی.» کودک خشونت کننده را در تسلی دادن و آرام کردن کودک صدمه دیده  دخالت دهید. (در صورتی که کودک صدمه دیده اجازه این کار را بدهد.) استفاده از این روش به کودکان کمک می کند تا رابطه بین اعمال خود و درد قربانیان اعمال را درک کنند، « لطفا از یخچال یخ بیاور تا نیکا روی پایش بگذارد.»

هنگامی که کودک از خشونت بدنی استفاده می کند و کنترل خود را از دست می دهد، ممکن است لازم باشد او را نگه دارید تا آرام بماند. هنگامی که کودکان کنترل خود را از دست می دهند، وحشت زده می شوند و دستان قوی شما می تواند کمک کند تا کودک احساس ایمنی کند، زیرا شما وضعیت را تحت کنترل گرفته اید. ممکن است چند دقیقه ای وقت لازم داشته باشد، اما کودک آرام می شود.

پس از آن است که می توانید درباره آنچه روی داده است بحث کنید: «می خواهی صحبت کنیم ببینیم چه چیز تورا انقدر عصبی کرده؟ معلوم هست که خودت هم ناراحت شدی.» کودک را مطمئن کنید که می خواهید درباره احساسات او بشنوید. قبل از اینکه درباره راه های جایگزین برای فرونشاندن خشم و رنجش صحبت کنید، اجازه دهید کودک آرام شده و خود بیاید.

هنگامی که کودکان کنترل خود را از دست می دهند، وحشت زده می شوند، دستان قوی شما می تواند کمک کند تا کودک احساس ایمنی کند، زیرا شما وضعیت را تحت کنترل گرفته اید.

 مشکلات رفتاری کودکان در مهد کودک

گاز گرفتن:

 از دیگر مشکلات رفتاری کودکان در مهدهای کودک، گاز گرفتن است. گاز گرفتن نیز مانند سایر شکل های خشونت، نیازمند پاسخ فوری است. ابتدا قانون کلاس مربوط به گاز نگرفتن را به روشنی بیان کنید. کودکی که گاز گرفته است را در آرام کردن و تسلی دادن کودک صدمه دیده دخالت دهید و درباره علت واقعه بحث کنید.

این نظر را تایید نکنید که بچه ای را که گاز گرفته است گاز بگیرند، تا مزه گاز گرفتن را بفهمد. این راهبرد که گاهگاهی طرفدار دارد، تنها خشونت را تقویت می کند. درعوض، به این فکر باشید تا انرژی کودک را به راه مثبتی بکشید. به دلیل آنکه بعضی کودکان در کنترل کردن اشتیاق خود به گاز گرفتن خیلی مشکل دارند، اگر چیزی برای گاز گرفتن در اختیار آنها قرار دهید ممکن است کمک کننده باشد (مثلا، یک پارچه تمیز) تا اینکه کودک یاد بگیرد رفتار خود را کنترل کند.

اگر کودکی زیاد گاز می گیرد، با والدین او صحبت کنید و ببینید آیا در منزل هم چنین میکند. با مشاهده هدفمند کودک ببینید، وقتی واقعه اتفاق می فتد می توانید علت را به دقت مشخص کنید و ریشه مشکل را دریابید. برای متوقف کردن حادثه، برنامه ای را طراحی و اجرا کنید، مثلا قبل از اینکه کودک گاز گیرنده به هدفش برسد او را به مسیر دیگری بیندازید.مشاهده کنید، پیش بینی کنید و قبل از اینکه گاز گیرنده به هدفش برسد، او را به مسیر دیگری بیندازید.

بدخلقی و عصبانیت:

بدخلقی و عصبانیت از مشکلات رفتاری کودکان است. بدخلقی و عصبانیت راهی است که کودک برای بیان ناکامی خودش با جیغ زدن، به زمین کوفتن پاها و گریه کردن انجام می دهد. این عمل اغلب هنگامی روی می دهد که کودکان احساسات بسیار قوی دارند که نمی توانند با کلمات بیان کنند یا به این دلیل که نمی توانند وضعیت را کنترل کنند، ناکام شده اند. وقتی کودکی به این شکل کج خلقی می کند، لازم است برای محافظت از خود کودک و افراد دیگر و نیز مسایل موجود، به سرعت عمل کنید. بعضی از کودکان وقتی آرام می گیرند که شما دستان و پاهای آنها را محکم بگیرید. بعضی دیگر نیاز دارند نزدیک آنها باشید تا صدای آرام شما را بشنوند. وقتی کودک آرام شد، می توانید در این باره صحبت کنید که چه روی داده است و اینکه کودک در آینده چه کار متفاوتی را می تواند انجام دهد.

می توانم بگویم که واقعا دیوانه شده بودی. دستانت این طور حرکت می کرد و صورتت این طوری بود (با دست و صورت خود وضعیت او را نمایش دهید). همه بدنت نشان می داد که عصبانی شده بودی. تو خیلی دوست داشتی با کامیون بازی کنی. دفعه دیگر سعی کن به علی بگویی: «وقتی بازیت تمام شد، بگذار با کامیون بازی کنم.

وقتی کودکی با کج خلقی قشقرق به پا می کند، لازم است برای محافظت از خود و افراد دیگر و نیز وسایل موجود، به سرعت عمل کنید.

 

با ارائه برنامه ای سرگرم کننده که از نظر رشدی نیز مناسب باشد، می توانید مشکلات رفتاری کودکان  را از جمله کودکانی که به این ترتیب کج خلقی می کنند را کنترل کنید. کودکی که خسته و سرخورده باشد، احتمال انجام دادن این عمل در او بیشتر از کودکی است که خوب استراحت کرده و قبل از اینکه زیاد گرسنه شود خوب غذا و میان وعده خورده و وسایل و فعالیت های مناسب سن او در اختیارش قرار گرفته است. کودکان را مشاهده کنید تا متوجه شوید کی و چرا کنترل خود را از دست می دهند. علائمی که نشان می دهد کودکی خسته و سرخورده شده  است را بشناسید. هنگامی که یک علامت پیدا شد، کودک را به فعالیت ملایمی مانند آب یا شن بازی یا شنیدن موسیقی، هدایت کنید.

زورگویی یا قلدری کردن؛

یکی دیگر از مشکلات رفتاری کودکان در مهد کودک و پیش دبستان، زورگویی یا قلدری کردن است. زورگویی یا قلدری راهی است که کودکان برای کنترل بر دیگران به کار می گیرند. معمولا زورگوترین کودکان ترسوترین آنهاست. این رفتار آنها باید متوقف شده و به سمت دیگری هدایت شود. هرچه بیشتر به کودکان اجازه زورگویی و قلدری داده شود، تغییر این رفتار مشکل ترمی شود. وقتی یک حادثه زورگویی را می بینید، آماده باشید تا مداخله کنید. به کودکان کمک کنید تا هرچه می خواهند بگویند تا بتوانند خودشان نظاره گر کارهایشان باشند.

بعضی اوقات قلدرها سراغ کودکان ویژه ای می روند. آنها می دانند کدام یک از بچه ها از خودشان دفاع نمی کنند، بنابراین بازی آنها را به هم می زنند، اسباب بازی آنها را می قاپند و به آنها زور می گویند. کودکانی که بارها قربانی این زورگویی می شوند ممکن است هدف های این خشونت باشند و بخاطر پایین بودن اعتماد به نفسشان، آسیب ببینند. این کودکان یاد می گیرند که ناتوان و وابسته به بزرگسالان باشند تا از آنها دفاع کنند و این امر به صورت دور باطلی در می آید که خارج شدن از آن مشکل است.

وقتی چنین حادثه ای روی می دهد، می توانید زورگویی را متوقف کنید و به قربانیان این زورگویی آموزش دهید تا در مقابل آن اعتماد به نفس داشته باشند و محکم بایستند یا در زمانی عادی تر موضوع را به صورت بحث جمعی مطرح کنید. برای مثال، می توانید درباره این موضوع داستانی را بخوانید و با بچه ها تمرین کنید که چگونه به مردم آزاری دیگری پاسخ دهند. برای کودکان یک بازی نمایشی ترتیب دهید تا آنها بدانند وقتی شخصی به آنها می گوید «هل نده» «هنوز دارم با این بازی می کنم» یا «دیگر من را با این اسم صدا نکن» او چه باید بگوید.

گردآوری: دکتر قاسم تبار

نظرات