آروغ زدن نوزاد تا استفراغ نوزاد هنگام شیرخوردن

آروغ زدن نوزاد تا استفراغ نوزاد هنگام شیرخوردن: نکاتی مهم برای مادران

در این مقاله به مهمترین نکاتی که مادران باید از آروغ زدن نوزاد تا استفراغ نوزاد هنگام شیر خوردن بدانند، اشاره خواهیم کرد. دلایل آروغ زدن نوزاد و روش های کمک به آروغ زدن نوزاد را یاد خواهیم گرفت و همچنین دلایل استفراغ نوزاد و همچنین ارتباط آن با آروغ زدن نوزاد را نیز توضیح خواهیم داد. با ما همراه باشید.

آروغ زدن نوزاد

‏دلیل آروغ زدن نوزاد  به این خاطر است که زمانیکه کودک شیر می خورد یا گریه می کند، ممکن است مقداری هوا وارد معده اش شود که باعث نفخ و احساس ناراحتی او شود. آروغ زدن نوزاد باعث خارج شدن هوای درون معده می شود و تا زمانی که کودک به تنهایی قادر به آروغ زدن نیست (یعنی حدود ۲ هفتگی) نیازمند کمک شما است. حتی بعد از ۲ ‏هفتگی نیز ممکن است کودک برای خارج کردن هوای درون معده به کمک شما برای نیاز داشته باشد.

‏زمانی که کودک را شیر می دهید، سعی کنید پس از تغذیه کودک از هر پستان، هوای معده او را خارج کنید یعنی به آروغ زدن نوزاد کمک کنید. برای کمک به آروغ زدن نوزاد ابتدا او را در یکی از حالت های زیر قرار دهید :

آروغ زدن نوزاد روی شانه: کودک را بغل کنید به صورتی که سر او بالاتر از شانه شما قرار گیرد و به آرامی به پشتش ضربه بزنید.

‏ آروغ زدن نوزاد روی زانو: کودک را روی زانوها قرار دهید به صورتی که شکم کودک روی زانوهای شما قرار گیرد و به آرامی به پشتش ضربه بزنید.

آروغ زدن نوزاد در حالت نشسته: کودک را روی پاهای خود بنشانید به صورتی که روبه روی شما باشد. انگشت اشاره و شست خود را زیر جانه او قرار دهید و با کف دست، سینه او را محافظت کنید و با دست دیگر پشت او را محافظت کنید. به آرامی او را روی پاهای خود تکان دهید. سپس آرام به پشت او ضربه بزنید یا پشت او را بمالید. اگر بعد از ۱ یا ۲ ‏دقیقه آروغ نزد، دست نگه دارید زیرا نیاز به آروغ زدن ندارد.

آروغ زدن نوزاد تا استفراغ نوزاد هنگام شیرخوردن

استفراغ نوزاد و دلایل آن

‏بسیاری از کودکان هنگام شیر خوردن، دلمه یا مقدار زیادی شیر بالا می آورند. ماهیچه اسفنکتر بالای معده در نوزادان هنوز کاملا شکل نگرفته است، به همین دلیل شیر و هوای بلعیده شده به مری برمی گردد. اگر کودک سالم باشد و رشد طبیعی داشته باشد، استفراغ گاه به گاه مشکلی به وجود نخواهد آورد. به طور معمول، استفراغ نوزاد در حدود ۶ ماهگی از بین می رود، یعنی زمانی که غذا خوردن را آغاز می کنند.

‏اگر شیر شما زیاد باشد، کودک شیر زیادی را در یک وعده شیردهی می خورد که حجم زیاد شیر و سرعت شیر خوردن باعث بلعیدن هوای بیشتر و در نتیجه، استفراغ نوزاد خواهد شد. سعی کنید هنگام شیر دادن کمی به عقب مایل شوید تا بتوانید جریان سریع شیر را کنترل کنید. در صورتی که کودک قبل از شیر خوردن، زیاد گریه کرده باشد احتمال استفراغ نوزاد پس از شیر خوردن ‏وجود دارد.

درمان استفراغ نوزاد 

‏اگر پس از شیر دادن به کودک از هر پستان هوای معده او را خارج کنید و به آروغ زدن نوزاد کمک کنید،  احتمال استفراغ نوزاد کاهش می یابد. اگر کودک را با شیر خشک تغذیه می کنید، به اندازه به او شیر دهید و پس از خوردن هر ۶۰ سی سی، هوای معده او را خارج کنید. بعد از هر شیردهی او را بغل کنید، اگر بیدار است او را به پهلو بغل کنید طوری که سر او بالا باشد تا از استفراغ نوزاد جلو گیری کنید.

‏اگر کودک به صورت مکرر استفراغ می کند یا استفراغ او شدید است، ممکن است شرایط او ‏حاد باشد.

در صورت مشاهده علایم زیر به پزشک مراجعه کنید:  

⇐ به نظر می رسد استفراغ نوزاد همراه با درد است.

⇐ کودک پس از هر بار شیر خوردن استفراغ می کند و به اندازه کافی مدفوع نمی کند.

⇐ کودک پس از هر ۲ ‏یا ۳ ‏بار شیر خوردن استفراغ می کند و ضعیف و بی حال به نظر می رسد.

نظرات