فعالیت هایی برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودکان 12 تا 18 ماهه

فعالیت هایی برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه

رشد اجتماعی و عاطفی کودکان یکی از جنبه های مهم تحول محسوب می شود.، فعالیت های زیر می تواند برای افزایش و تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه بسیار مفید باشد:

۱) به بیرون از خانه بروید! فرزندتان را به رستوران، موزه، و فروشگاه ببرید. در پی انجام کاری بروید. کارهای روزمره تان که مستلزم برخورد با آدم های دیگر هستند را پیگیری کنید و به کودکتان فرصت بدهید خودش برخی از آن ها را اگر دلش خواست تجربه کند. او هر وقت آماده باشد تعامل با آدم های دیگر را شروع خواهد کرد.

۲) او را در گروه های بازی ثبت نام کنید. به فرزندتان فرصت بدهید هنری بازی های گروهی را بیاموزد. به یاد داشته باشید که این یک فرآیند آموزشی است.

۳) با کودکان گروه های متفاوت سنی بازی کنید (یکی از مزایای گروه های بازی). به کودکتان فرصت برقراری ارتباط با بزرگتر از سنین مختلف را بدهید. بگذارید با هر کسی از هر سنی راحت برخورد کند.

۴) با فرزندتان بازی هایی مثل غلتاندن توپ به عقب و جلو را انجانم دهید این بازی ها به او کمک می کنند نوبتی بازی کردن را یاد بگیرد.

۵) با کودکتان خوش بگذرانید. از بودن با او لذت ببرید و بگذارید خاص و عزیز بودن را درک کند.

۶) به فرزندتان عشق بی قید و شرطی ابراز کنید، این یکی از بزرگترین هدایای پدر و مادر است. اگر او درک کند فقط به خاطر خودش دوستش دارید احساس اعتماد به نفس و مهم بودن خواهد کرد.

۷) برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه خود، هر بار که گریه می کند با محبت و عشق به او پاسخ دهید. او به کمک شما برای درست کردن آن چه خراب است و سر و سامان دادن امور نیاز دارد.

۸) فرزندتان را لمس کنید. او را ببوسید، در آغوش بگیرید، و به خود بفشارید.

فعالیت هایی برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودکان 12 تا 18 ماهه

۹) برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه خود، برای آنها کتاب بخوانید. او از تمام لحظات بودن با شما، نگاه کردن به تصاویر رنگی کتاب و شنیدن صدای آرامش بخش شما لذت می برد.

۱۰) در طول روز با فرزندتان حرف بزنید. به او بگویید دارید چه کار می کنید و چه فکری در سردارید اجسام را به او نشان دهید تا ببیند و به آن ها توجه کند.

۱۱) با نام بردن احساساتش به او کمک کنید آن ها را بشناسد. ممکن است فرزندتان دچار خشم، ترس، یا غم شود. نامیدن احساساتش باعث می شود کمتر بترسد.

۱۲) با دقت درنحوه ی تعامل او با دنیا سعی کنید سلیقه های اجتماعی او را درک کنید. سپس بر روی نقاط قوتش کار کنید. اگر کودکتان اجتماعی است در گروه های بازی ثبت نامش کنید یا یک پرستار بچه پر انرژی استخدام کنید. اگر فرزندتان درون گرا است قبل و بعد از بازی با دیگران به او فرصتی برای تعامل بدهید.

۱۳) به احساسات کودک نوپایتان احترام بگذارید. در شادی و غم با او باشید به جای فکر کردن به لیست کارهایتان سعی کنید در زمان حال و همراه با فرزندتان باشید.

۱۴) برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه خود، راحت باشید و کارهای بی معنی برایشان انجام دهید. ادا در آورید، مسخره وار جست و خیز کنید، و شلوارتان را روی سرتان بکشید. انجام این کارهای موجب خنده  فرزندتان می شوند.

۱۵) وقتی شخص جدیدی در کنارتان است فرزندتان را نزدیک خود نگه دارید. (این شامل پدر و مادر بزرگ که مدتی ایشان را نادیده است هم می شود.) از آن شخص نا آشنا بخواهید به آرامی نزدیک شود و تا زمانی که فرزندتان احساس آرامش نکند به او خیلی نزدیک نشود.

مقالات تخصصی مربوط به ویژگی های کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه

روان شناس کودک یک ساله خود باشید: کلید رفتار با کودک یک ساله

چگونه رشد ذهنی کودکان نوپا ۱۲ تا ۱۸ ماهه را تقویت کنیم؟

رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه و فعالیت هایی برای تقویت آن

فعالیت هایی برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه

رشد زبانی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه را با این فعالیت ها تقویت کنید

رشد جسمی کودکان نوپا ۱۲ تا ۱۸ ماهه

فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه

 

نظرات