فعالیت هایی برای رشد جسمی نوزدان صفر تا سه ماهه

فعالیت هایی برای رشد جسمی نوزدان صفر تا سه ماهه

در این مقاله قصدداریم شما را با فعالیت ها و بازی هایی آشنا سازیم که انجام آن برای رشد جسمی نوزدان صفر تا سه ماهه بسیار مفید است. با مهد کودکان همراه باشید.

* نوزادتان را لمس کنید. این کار باعث شکل گیری ارتباط بین شما و نوزادتان می شود و نوزادتان را تحریک می کند که قسمت های لمس شده بدنش را تکان دهد. او را در آغوش بگیرید و ببوسید و بر روی شکمش با دهانتان صدا ایجاد کنید. این فعالیت ساده برای رشد جسمی نوزدان صفر تا سه ماهه بسیار مفید است

* یاد بگیرید چگونه به نوزادتان پیغام دهید. پشت یا شکمش را بمالید و به دست و پاهایش ضربه بزنید.

نکته: از صورت نوزادتان محافظت کنید: نوزادان به طور غریزی دستانشان را نزدیک صورتشان می آورند اما اگر متوجه شدید که نوزادتان صورتش را چنگ می زند به او دستکش بدون انگشت بپوشانید. همچنین با استفاده از سوهان ناخن و ناخن گیر ناخن هایش را به طور مرتب کوتاه نگاه دارید.

نوزادان می توانند حرکات معنی دار انجام دهند

باید بدانید که آنها قادر به انجام حرکات معنی دار نیز هستند. نوزاد می تواند روی قفسه سینه  مادر بخزد تا پستان را یافته و شیر خوردن را آغاز کند. خودش به تنهایی.

یک کار جالب برای شما و نوزادتان تماشای تقلید حرکات صورت شما است. بدین منظور باید او را در حالت آرام و هشیار نگه دارید، احتمالاً پس از شیر خوردن یعنی وقتی نوزاد سیر است ولی هنوز خواب آلوده نیست. نخست سرش را نگه دارید تا لق نزند. او را به پشت یا پهلو بخوابانید در حالی که سرش از حمایت کافی برخوردار است. سپس صورتتان را در محدوده ۱۲ تا ۱۸ اینچ (۴/۳۰ تا ۷/۴۵ سانتی متر) او نزدیک کنید تا شما را به وضوح ببیند. حالا به آهستگی تغییراتی ارادی در صورتتان به وجود بیاورید مانند بالا بردن ابروان یا باز کردن کامل دهان. اگر شانس بیاورید او چند ثانیه بعد همان حرکات را تکرار خواهد کرد.

*برای برای رشد جسمی نوزدان صفر تا سه ماهه با آنها بازی کنید! او را در وضعیتی متفاوت (روی پشت یا شکم) قرار دهید و به او کمک کنید دست ها و پاهایش را حرکت دهد. به آرامی دست ها و پاهایش را بکشید. برای یادگیری نرمش های دیگر نوزاد و شیر خوارتان یک کتاب یوگای کودکان تهیه کنید.

* برای رشد جسمی نوزاد صفر تا سه ماهه خود، با او تماس چشمی برقرار کنید. به روی نوزادتان بخندید. به او عشق و توجه ابراز کنید. هرگز از او خسته نخواهید شد.

* برای رشد جسمی نوزاد صفر تا سه ماهه خود، او را در آغوش بگیرید. وقتی کار منزل را انجام می دهید، برای قدم زدن یا خرید به بیرون می روید، یا با رایانه کار می کنید او را با بند یا آویز در جلوی خود نگاه دارید. این کار به ویژه هنگام خرید از سوپر مارکت مفید است چون کودکتان وقتی همراهتان است شادتر است.

* به او کمک کنید احساس حرکت داشته باشد. به آرامی او را بالا و پایین کنید، تاب دهید، و تکان دهید با او جست و خیز کنید !‌

* به نوزادتان اجسامی بدهید تا به دست بگیرد و با آن ها بازی کند. بهترین گزینه ها عبارتند از اسباب بازی های رنگی که نوزاد قادر به گرفتن شدن باشد و در ظرفشویی قال شستشو باشند، یا وسایلی مانن قاشق های چوبی، کاسه های فلزی، و فنجان های مدرج.

* برای رشد جسمی نوزاد صفر تا سه ماهه خود یک اسباب بازی صدادار را تکان دهید تا نوزاد سرش را به طرف آن برگرداند و آن را ببیند و دستش را به طرفش دراز کند.

* زنگوله هایی را به مچ دست و قوزک پای نوزادتان ببندید و بگذارید بفهمد که حرکت او موجب تولید صدا می شود.

* بگذارید نوزادتان حرکت کند. او را بر روی زمین قرار دهید تا به اطراف نگاه کند، پاهایش را تکان دهد و وول بخورد. او را به مدت طولانی بر روی تاب، صندلی مخصوص خودرو، یا صندلی فنری نگذارید. این وسایل حرکت او را محدود می کنند و او برای رشد به حرکت نیاز دارد !‌

حتی نوزادان هم باید زمانی را بر روی شکم بمانند. شاید نوزادتان در آغاز نتواند سرش رازیاد بلند کند ولی با گذشت زمان عضلات پشت و گردن او قوی تر می شوند و او می تواند به اطرافش و حتی به سقف اتاق نگاه کند. او در حال انباشتن قدرت برای سینه خیز رفتن در آینده است.

* شی صدادار را جلویش نگه دارید تا سعی کند به آن نگاه کند. نوزادتان یاد خواهد گرفت سرش را بالا بگیرد و دستانش را بلند کند. حتی شاید یاد بگیرد به سرعت به اطراف حرکت کند.

مقالات تخصصی مربوط به ویژگی های کودکان صفر تا سه ماهه

رشد زبانی کودکان صفر تا سه ماهه و فعالیت هایی برای تقویت آن
رشد اجتماعی و عاطفی نوزاد صفر تا سه ماهه: ابعاد و ویژگی ها
هوش نوزدان در سه ماه اول تولد
رشد جسمی کودکان صفر تا سه ماهه
فعالیت هایی برای رشد جسمی نوزدان صفر تا سه ماهه
معاینات دوره ای نوزادان در سه ماه اول تولد

نظرات