رشد جسمی کودکان 12 ماهه تا 18 ماهه

فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه

با فعالیت های زیر  مهارت های حرکتی کودکان (مهاتهای حرکتی بزرگ و ظریف)  ۱۲ تا ۱۸ ماهه را تقویت کنید

فعالیت هایی برای تقویت مهارت های حرکتی بزرگ فرزندتان

* با کودکتان بازی کنید! با او بر روی کف اتاق بازی کنید. درباره ی اسباب بازی ها شکل و رنگ هایی که با آن ها بازی می کنید به او توضیح دهید. یک توپ را به سمت او بغلتانید و از او بخواهید آن را به سمت شما بغلتاند.

* با بردن او به زمین بازی موجب تقویت مهارت های حرکتی بزرگ او، مانند تعادل، دویدن، بالا رفتن، و پریدن شوید. کودکان را تشویق کنید از سرسره بالا و پایین برود.

* برای تقویت مهارت های حرکتی کودک خود، به او نشان دهید چطور توپ را بیاندازد و شوت کند. با توپ هایی کوچک و بزرگ بازی کنید.

* یک چهارپایه ی کوچک برایش فراهم کنید تا بتواند در دستشویی دستانش را بشوید. بدین ترتیب او می تواند بالا و پایین رفتن از پلکان را هم تمرین کند.

اسباب بازی های سوار شدنی برای مهارت های حرکتی بزرگ بسیار مفید هستند، و فرزندتان هم از هوای تازه سود خواهد بود. هر وقت توانستید برای بازی به بیرون بروید. این برای شما هم خواب است!

* جعبه های بزرگ را دور نیاندازید تا فرزندتان با آن ها بازی کند. در اطراف آن سوراخ هایی به عنوان پنجره و در ایجاد کنید. او عاشق چهار دست و پا رفتن به درون و بیرون جعبه ها است و در ضمن این جعبه ها جای خوبی برای قایم شدن او هستند.

* برای تقویت مهارت های حرکتی بزرگ کودک خود، برایش اسباب بازی هایی تهیه کنید که هل بدهد یا بکشد. او الان در سن مناسبی برای کشیدن اجسام هنگام راه رفتن است. همچنین او دوست ارد ماشین ها و کامیون های بزرگ، اسباب بازی های دیگر، و حتی برخی اثاثیه منزل شما را هل بدهد.

* اسباب بازی هایی برایش آماده کنید که بتوانید سوارشان شود : ماشین های کوچکی مثل آن چه فرد فلینتسون در کارتون عصر حجر سوار می شد (پاهایش به جای چرخ روی زمین قرار می گیرد)، سه چرخه، یا اسب گهواره ای.

* برای تقویت مهارت های حرکتی بزرگ کودک خود،به او اسباب بازی هایی بدهید که تعادلش را تقویت کنند.

* اسباب بازی ها که می تواند سوارشان شود و به وسیله ی کمکی راه رفتن هم تبدیل می شوند که او می می توند آنها را هل بدهد. هم چنین توانید یک گاری سایز بچه برایش بگیرید که آن را دور اتاق حرکت دهد. از روروک استفاده نکنید. کانادا به دلیل مسائل ایمنی فروش آن را قدغن کرده است. اگر کودکی درون روروک به لبه پلکان برسد ممکن است به پایین سقوط کند. از طرفی استفاده از روروک کمک چندانی به یادگیری راه رفتن فرزندتان نمی کند.

* اگر بر روی زمین دراز بکشید می بینید کودکتان از شما بالا می رود (لازم نیست تشویقش کنید، او به طور طبیعی این کار را الان و سال های بعد انجام خواهد داد). هم چنین او از شما به عنوان تکیه گاهی برای سرپا ایستادن استفاده می کند.

* مسیری دارای چند مانع برای کودک نوپایتان درست کنید تا راه رفتن را تمرین کند. جعبه ها و صندلی ها را به فاصله ی کم از هم بگذارید تا او بتواند آزادانه در اتاق حرکت کند اما هر بار فقط چند قدم بردارد.

* یک مسیر برای چهار دست و پا رفتن فرزندتان بسازید با استفاده از پتو بر روی چند صندلی و یا چند جعبه این کار را می توانید انجام دهید.

* به کودک نوپایتان یاد بدهید چطور بی خطر از پلکان بالا و پایین برود. برای این کار وقت زیادی بگذارید. به یاد بسپارید مطمئن ترین راه برای پایین رفتن از پلکان این است که با پاهایش بر روی شکم پایین برود.

* با کودکتان جست و خیز کنید. از آهنگ هایی که دوست دارید با آن ها جست و خیز کنید استفاده کنید.

*  برای تقویت مهارت های حرکتی بزرگ کودک خود، خانه را به مکانی برای جستجو تبدیل کنید. اجسام جالب برای کودکتان را در جاهایی بگذارید تا آن ها را پیدا کند. آن ها را در ارتفاع متفاوت بگذارید تا او بتواند هنگام چها دست و پا رفتن، نشستن، ایستادن، یا راه رفتن ببیندشان. لازم نیست این اجسام عجیب و غریب یا فانتزی باشند، همین که برای دیده شدن و نیز گیر نکردن در گلوی بچه به اندازه ی کافی بزرگ باشند کافی است.

فعالیت هایی برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف فرزندتان

*  برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف کودک خود، با مکعب هایا لیوان هایی که توی هم می روند بازی کنید.

* جورچین (پازل) ساده پچینید. بهترین شان شکل هایی هستند که دسته های کوچکی بر روی قطعات دارند و بین شیارهای صفحه قرار می گیرند.

* در صورت امکان برایش میز و صندلی کوچکی فراهم کنید تا از آن ها برای بازی، نقاشی، و غذا خوردن استفاده کند. برای بازیش ظرف های غذا خوری کوچک تهیه کنید.

* برایش آواز بخوانید و با حرکات دست همراهی کنید «چشم، چشم، دو ابرو، دماغ و دهن یه گردو».

* برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف کودک خود، حباب درست کردن را به فرزندتان یاد دهید.

*برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف کودک خود،  برایش کف بزنید و بازی های دستی انجام دهید مثل دالی موشه و نون بیار کباب ببر.

* بازی هایی انجام دهید که در آن ها به دنبال اجسام گم شده بگردید. اسباب بازی ها را زیر پتوهای کوچک یا رو سری بگذارید و از فرزندتان بپرسید کجا هستند. او پیدا کردنشان را دوست دارد.

* برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف کودک خود،به او مکعب هایی بدهید که روی هم بگذارد و بعد آن ها را بیاندازد.

فعالیت هایی برای رشد مهارت های حرکتی کودکان 12 تا 18 ماهه

* شن یا آب را از یک ظرف یا آب را از یک ظرف دیگر بریزید. آب بازی را می توان در حمام یا حیاط خانه انجام داد. چند ظرف کوچک به دست فرزندتان بدهید.

* برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف کودک خود، یک اسباب بازی مرتب کردن شکل برای او تهیه کنید تا اشکال را از سوراخ های مناسب وارد و خارج کند، اگرچه او در این سن برای انجام این کار به کمک نیاز دارد. می توانید با استفاده از در پوش بطری و ظرف خالی این کار را انجام دهید. او می تواند در پوش ها را به درون ظرف بیاندازد و بعد آن را خالی کند.

* به فرزندتان اسباب بازی های رنگی بدهید که نگهداری و شستشوی آنها آسان باشد. می توانید از وسایل معمولی آشپزخانه مثل قاشق های چوبی، فنجان های مدرج، و لیوان های پلاستیکی هم استفاده کنید.

*برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف کودک خود، بگذارید با وسایلی مانند دیگ، تابه، و قاشق چوبی سر و صدا راه بیاندازد. تشویقش کنید هر چه قدر می خواهد سر و صدا کند چون از این کار و یادگیری اثر علت و معلول لذت می برد.

* لیوان هایی که در همدیگر فرو می روند و می توان آن ها را روی هم گذاشت برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف کودکتان بسیار عالی هستند. او از گذاشتن لیوان های کوچک در لیوان های بزرگ خوشش می آید و از ضربه زدن به برجی که با این لیوان ها ساخته اید لذت می برد.

* برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف کودک خود،با فرزندتان نقاشی بکشید. تشویقش کنید تا خط خطی کند. برایش مداد شمعی های بزرگ بخرید که در دست گرفتن شان آسان باشد و او بتواند از بین رنگ های مختلف انتخاب کند. بر روی سطح میز یا کف اتاق کاغذ بچسبانید تا او بتواند آسان تر نقاشی کند. در مورد نقاشی در بیرون از خانه می توانید از گچ رنگی با رنگ روشن استفاده کنید.

* برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف کودک خود، به او پوره سیب زمینی یا مخلوط آرد و آب بدهید تا با آن بازی کند. می توانید برایش خمیر درست کنید یا بخرید (طرز تهیه آن را می توانید در اینترنت بیابید). بازی با قوام آن برایش لذت بخش است و موجب تقویت مهارت حرکتی ظریف او می شود.

کودکان در این سن (و سنین بالاتر) عاشق بازی کردن در آب هستند. اسباب بازی های مخصوص حمام برایش بخرید و به فرزندتان ظرف هایی بدهید که بتواند آب را درون آن ها بریزد و خالی کند.

* برای تقویت مهارت های حرکتی ظریف کودک خود، جعبه هایی مقوایی ۱۲ تا ۱۸ اینچی (۳۰ تا ۴۵ سانتی متری) را برای تمرین پر و خالی کردن جمع کنید. جعبه های کفش هم برای این کار خوب هستند. بچه ها دوست دارند اشیاء را درون جعبه بریزند و بعد آن را خالی کنند.

* برای غذا خوردن انواع غذاهای سالم را در اختیارش بگذارید. این تمرین موجب تقویت مهارت دست ها و هماهنگی آن ها با چشم هایش می شود.

مقالات مرتبط

رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه و فعالیت هایی برای تقویت آن
فعالیت هایی برای تقویت رشد اجتماعی و عاطفی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه
رشد زبانی کودکان ۱۲ تا ۱۸ ماهه را با این فعالیت ها تقویت کنید
رشد جسمی کودکان نوپا ۱۲ تا ۱۸ ماهه
برنامه غذایی کودک نوپا ۱۲ تا ۱۸ ماهه

نظرات