28 بازی و فعالیت برای کودکان 1 ساله تا 3 ساله: بازیهای ساده و آموزشی: ماه تیر

۲۸ بازی و فعالیت برای کودکان ۱ ساله تا ۳ ساله: بازیهای ساده و آموزشی: ماه تیر

بازی و فعالیت یکی از بهترین روش های افزایش و تقویت رشد همه جانبه کودکان است. در سایت مهد کودکان بیش از ۶۸۰ فعالیت و بازی های مفید و آموزشی و در عین حال ساده و کوتاه برای کودکان ۱ تا ۳ ساله به طور رایگان ارائه شده است که همگی آنها به تفکیک ماه های سال می باشد. همچنین بازی درون هر ماه نیز هفته به هفته می باشد. برای آگاهی از ویژگی ها، امتیازات و روش استفاده از این بازی ساده اینجا کلیک کنید. در این نوشته چند فعالیت برای بازی با کودک برای ماه تیر ارائه شده است. سایر ماه ها را از جدول زیر انتخاب کنید.

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

 

بازی و فعالیت برای هفته اول تیر: بازی در فضای باز

بازی و فعالیت شماره ۱): در فضای باز

به به، چه روز زیبایی.

چه خورشید تابانی.

بریم بیرون،

بازی کنیم.

همگی توپ بازی کنیم.

باهم دیگه شادی کنیم.

پیش از رفتن به بیرون برای بازی، شعر را بخوانید.

 

بازی و فعالیت شماره ۲): نقاشی با آب

یک سطل آب و یک قلم موی بزرگ به کودک بدهید، از او بخواهید با آب سطح زمین یا سطح چیزهایی را که در حیاط یا پیاده رو وجود دارد رنگ بزند.

 

بازی و فعالیت شماره ۳): وقت قصه گویی

زیر سایه ای در پارک یا حیاط بنشینید و برای کودک کتابی بخوانید. بگذارید کودک تعدادی از اسباب بازی های توپر و نرم را نیز با خودش بیاورد تا آنها هم با او قصه مورد علاقه اش گوش دهند.

 

بازی و فعالیت شماره ۱): پیک نیک

بگذارید کودک به شما کمک کند تا یک میان وعده کوچک را برای گردش آماده کنید. سپس با یکدیگر در حیاط یا پارک، چای دنجی را برای نشستن و لذت بردن از یک پیک نیک عالی پیدا کنید.

 

بازی و فعالیت شماره ۴): سبزه پاشی

بگذارید کودک قدری سبزه وعلف جمع کند. با برس روی کاغذ محکمی کمی چسب بزنید و از کودک بخواهید سبزه ها را روی چسب بپاشد. به او کمک کنید تا برچسب چند لیوان را روی این کاغذ بچسباند تا اثر هنری اش تکمیل شود.

 

بازی و فعالیت شماره ۵): آب بازی

در یک روز گرم، فواره یا شلنگ آب را باز کنبد و با کودک زیر آب آن بدوید و بازی نید. برای خنده و تفریح بیشتر، به کودک نشان دهید که چگونه با بستن و دوباره باز کردن شیر آب، شلنگ می لرزد و پیچ و تاب می خورد.

 

بازی و فعالیت شماره ۶): آویز جادویی

با میخ و چکش یک تابه آلمینیومی دور انداختنی را با طرح های مختلف سوراخ کنید. سپس تابه را در محلی آویزان کنید که کودک بتواغند آن را زمانی که در اثر تابیدن خورشید برق می زند و می درخشد، ببیند.

 

بازی و فعالیت برای هفته دوم تیر: اسفنج بازی

بازی و فعالیت شماره ۷): ای کاش یه اسفنج داشتم

ای کاش یه اسفنج داشتم،

با اون بازی می کردم.

با آب خیسش می کردم.

ظرفا رو باهاش میشستم.

اگر یه اسفنج داشتم،

خیلی کارا باهاش می کردم.

زمانی که آماده بازی با اسفنج می شوید، شعر را بخوانید.

 

بازی و فعالیت شماره ۸): جور کردنی جالب

دو قطعه اسفنج با رنگ های متفاوت تهیه و هریک را به چهار قسمت تقسیم کنید. اسفنج ها را در هم مقابل کودک قرار دهید و به او کمک کنید تا آن ها را براساس رنگ جور کند، قطعات را برای بازی مکعب های اسفنجی حفظ کنید.

 

بازی و فعالیت شماره ۹): پازل اسفنجی

دو یا سه قطعه اسفنج تخت تهیه کنید. با استفاده از کارد کاردستی، وسط هریک را به شکل هندسی ساده ای مانند دایره و مربع خالی کنید تا پازلی درست شود. سپس به کودک نشان دهید که چگونه با این پازل ها بازی کند و، به دفعات، قطعات را داخل جای خالی بگذارد و درآورد.

 

بازی و فعالیت شماره ۱۰): مکعب های اسفنجی

قطغعه های اسفنجی را به شکل مکعب های خانه سازی ببرید و به کودک بدهید تا خانه سازی کند. گاهی اوقات اسفنج را خیس کنید تا هر دو حالت خیس و خشک را امتحان کند. آیا او متوجه این تفاوت می شود؟

 

بازی و فعالیت شماره ۱۲): چاپ با اسفنج

مقداری رنگ با گواش را داخل ظرف کم عمقی بریزید. از کودک بخواهید قعات اسفنجی کوچکی را به رنگ بزند و آن ها را روی کاغذ فشار دهد تا نقش آن ها را روی کاغذ چاپ شود. همچنین به او بگویید تا با اسفنج، مانند قلم مو، طرح های مختلفی روی کاغذ بکشد.

بازی و فعالیت شماره ۱۳): پرتاب اسفنج خیس

در یک روز گرم، یک سطل آب ولرم و یک اسفنج را بیرون ببرید. اسفنج را با آب سطل خیس کنید و برای یکدیگر پرتاب کنید. پیش بند نایلونی یا لباس شنا به کودک بپوشانید تا بازی جذاب تر شود.

 

بازی و فعالیت شماره ۱۴): من هم کمک کنم!

اجازه دهید کودک با یک اسفنج خشک یا مرطوب، در پاک کردن سطوح مختلف مثل میز و صندلی های آشپزخونه به شما کمک کند. از کودک به خاطر کمکی که به شما می کند تشکر کنید.

 

بازی و فعالیت برای هفته سوم تیر: جعبه های زیبا

بازی و فعالیت شماره ۱۵): جعبه استراحت

جعبه بزرگی را در گوشه ساکت و آرامی قرار دهیدو وسایل نرمی مانند پتو، بالش و یکی از اسباب بازی های توپر کودک را داخل آن بگذارید. کودک را تشویق کنید تا هر وقت خواست آرام بگیرد و در میان بازی استراحت کند، به آن جا برود.

 

بازی و فعالیت شماره ۱۶): جعبه سحر آمیز

یک جعبه یا اسباب بازی کوچکی را داخل جعبه بگذارید و در جعبه را با چسب ببندید. از کودک بخواهید آن را تکان دهدو سعی کند حدس بزند داخل جعبه چه اسباب بازی قرار دارد. سرنخ هایی در مورد شیء داخل جعبه به او بدهید.

 

بازی و فعالیت شماره ۱۷): پرتاب گل

جعبه را کف زمین قرار دهید و با کودک نزدیک آن بایستید. گل هایی را که از روبان ساخته اید به نوبت داخل جعبه بیندازید. تعداد پرتاب های موفق به داخل جعبه را بشمارید.

تصویر

 

بازی و فعالیت شماره ۱۸): گاری اسباب بازی

جعبه ای را به شکل گاری درآورید: در جلوی جعبه در قسمت پایین، دو سوراخ ایجاد کنید و نخ ضخیمی به آن ببندید. کودک را تشویق کنید تا اسباب بازی مورد علاقه خود را داخل گاری بگذارد و با کشیدن نخ، جعبه را به این ور و آن ور ببرد.

 

بازی و فعالیت شماره ۱۹): جعبه رنگی

جعبه مقوایی بزرگی را کف زمین قرار دهید. بگذارید کودک داخل آن چهار دست و پا راه برود و آن را با مداد خط خطی کند. نام کودک را روی جعبه بنویسید. به او بگویید که از جعبه به هر شکلی کهمی خواهد می تواند استفاده کند.

 

بازی و فعالیت شماره ۲۰): جعبه بازی

چند جعبه به اندازه های متفاوت به کودک بدهید تا هر طور که خواست، با آن ها بازی کند. برای مثال خانه بسازد؛ آن ها را داخل هم بگذارد یا چیزی داخل آن ها بگذارد؛ و سپس برعکس کارهای قبلی را انجاغم دهد.

 

بازی و فعالیت شماره ۲۱): یه جعبه

یه جعبه، یه جعبه،

یه جعبه که در داره.

یه جعبه، یه جعبه،

یه جعبه که در داره.

من می تونم بازش کنم.

من می تونم ببندمش.

یه جعبه، یه جعبه،

یه جعبه که در داره.

زمانی که کودک با جعبه در دار بازی می کند، این شعر را بخوانید.

 

فعالیت و بازی برای هفته چهارم تیر: سرآشپز کوچولو

بازی و فعالیت شماره ۲۲): من آشپزم

آشپزم، آشپزم،

آشپزم، من آشپزم

می پزم، غذا می پزم.

می تونم، پلو بپزم.

می تونم، کوکو بپزم.

ببین جه خوب می پزم.

ببین چه خوب می پزم.

کودک را تشویق کنید تا نام غذاهای دیگری را هم به جای کوکو و پلو بیاورد.

 

بازی و فعالیت شماره ۲۳): نان تست دارچینی

مقداری دارچین و شکر را در ظرف کوچکی مخلوط کنید ابتدا بگذارید کودک با چاقوی پلاستیکی، کمی کره نرم را روی نان تست بمالد. ( در صورت نیاز به او کمک کنید.) سپس با انگشتانش شکر دارچینی را روی نان بپاشد.

 

بازی و فعالیت شماره ۲۴): سالاد میوه

چند نوع میوه را در ظرفی خرد کنید. در ظرف دیگری کمی خامه بریزید. سپس یک چاقوی پلاستیکی به کودک بدهید و از او بخواهید موز را ورقه ورقه ببرد و در ظرف میوه بریزد. خامه را با یک قاشق روی آن ها بریزد و سالاد را به هم بزنید.

 

بازی و فعالیت شماره ۲۵): ماست

یک لیوان ماست به کودک بدهید. سپس قدری کشمش یا مربا در مقابل او بگذارید تا با قاشق مربا خوری در ماست بریزد، هم بند و بخورد.

 

بازی و فعالیت شماره ۲۶): نان و پنیر

چند قطعه نان یا بیسکوئیت به شکل های مختلف را در بشقاب بگذارید و یک کارد پلاستیکی به کودک بدهید. به او نشان دهید که چگونه پنیر خامه ای یا پنیر نرم دیگری را با کارد روی نون یا بیسکوئیت بمالد.

 

بازی و فعالیت شماره ۲۷): شیرکاکائوی خودمانی

یک قاشق مرباخوری پودر کاکائو را در یک لیوان شیر کودک بریزید. از او بخواهید با قاشق به آرامی را هم بزند و سپس بنوشد.

 

بازی و فعالیت شماره ۲۸): تزیین کیک

یک کیک ساده را به کودک بدید تا آن را با خاکه قند و چیزهای دیگر تزیین کند. از او بخواهید خاکه قند را روی کیک بپاشد و چند عدد کشمش یا مقداری شکلات روی آن بگذارد.

بازی های مربوط به دیگر ماه ها را از کادر زیر انتخاب کنید

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

نظرات