فعالیت جذاب برای رشد همه جانبه کودکان یک ساله تا سه ساله                                

فعالیت جذاب برای رشد همه جانبه کودکان یک ساله تا سه ساله: ماه مهر                         

در سایت مهد کودکان بیش از ۶۸۰ فعالیت جذاب برای کودکان یک ساله تا سه ساله ارائه شده است که همگی آنها به تفکیک ماه های سال می باشد. همچنین فعالیت های درون هر ماه نیز هفته به هفته می باشد.برای آگاهی از ویژگی ها، امتیازات و روش استفاده از این فعالیت ها اینجا کلیک کنید. در این نوشته چندین فعالیت جذاب برای ماه مهر ارائه شده است. سایر ماه ها را از جدول زیر انتخاب کنید

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

 

چند فعالیت جذاب برای هفته اول مهر: اسباب بازی مورد علاقه

فعالیت جذاب گربه من

گربه قشنگ و مهربونه.

اونو بعلش می کنم.

اونو نازش میکنم.

اونو به گردش می برم.

گربه مو من خیلی دوست دارم.

کربه مو من خیلی دوست دارم.

به جای “گربه” اسباب بازی مورد علاقه کودک  را نام ببرید یا شعر دیگری در وصف اسباب بازی او بخوانید.

 

عکس یادگاری

از کودک در حالی که اسباب بازی مورد علاقه اش را در دست یا در بغل دارد یا با آن بازی می کند یک عکس بگیرید. سپس عکس را در محلی جلوی چشم او قرار دهید.

عروسک انگشتی

یک عروسک انگشتی تهیه و دست خود را داخل آن کنید. آن گاه مقابل کودک بنشینید و از زبان عروسک با حرکت دادن آن؛، با او در مورد اسباب بازی مورد علاقه اش گفت و گو کنید.

 

قدم زدن

کودکان علاقه زیادی به تماشای محیط خود دارند. کودک برای قدم زدن و دیدن پاییز بیرون ببرید. به او بگویید می تواند اسباب بازی مورد علاقه خود را نیز به همراه داشته باشد. هنگام قدم زدن و دیدن مناظر، شعری در وصف اسباب بازی اش برای او بخوانید. گاهی هم چیزهایی را که کودک در اطراف خود می بیند نام ببرید.

 

دالی!

اسباب بازی مورد علاقه کودک را جلوی کودک بگیرید و بعد آن را پشت جعبه ای پنهان کنید. سپس بگ.یید: “… کجایی؟” آنگاه آن را از پشت جعبه خارج و دالی کنید. چند بار این عمل را انجام دهید. کودک از این بازی لذت بسیار خواند برد.

 

وقت بازی

اسباب بازی مورد علاقه کودک را به او بدهید و خودتان نیز از همان نوع اسباب بازی در دست بگیرید. سپس مقابل کودک بنشینید و از اغو بخواهید حرکاتی که شما انجام می دهید تقلید کند. برای مثال، اگر کودک عروسک در دست دارد، شما نیز عروسکی را به دست بگیرید و موهایش را شانه بزنید. به کودک نیز بگویید تا مانند شما موهای عروسک را شانه بزند.

 

وقت آرامش

کف جعبه ای را با پارچه ای زیبا بپوشانید . از کودک بخواهید هرگاه با اسباب بازی مورد علاقه اش بازی نمی کند، آن را در جعبه بگذارد. اگر مایل باشد، می تواند جای مخصوصی را نیز برای قرار داردن جعبه انتخاب کند.

 

چند فعالیت جذاب برای هفته دوم مهر: اشیای آشنا

گردش در اتاق

به همراه کودک در اتاق راه برویدو اشیای آشنا داخل اتاق را به او نشان دهید و اسمشان را به او بگویید. سپس در دوره های بعدی گردش، با نام بردن اشیای آشنای نزدیک به کودک، از او بخواهید آنها را نشان دهد. برای مثال “صندلی کو؟”

 

مهمان بازی

آن دسته از اسباب بازی های کودک را که بیشتر از اشیای آشناست مانند لیوان، قوری، و بشقاب در سبد یا جعبه ای مقابل کودک بگذارید. از او بخواهید به هر شکلی که مایل  است، بازی کند. گاهی اوقات با مهمان بازی در فعالیت او شرکت کنید.

 

بده به من!

وسایلی را که کودک معمولا با آن ها بازی می کند در مقابلش قرار دهید. سپس در حالی که دستتان را به طرف او دراز می کنید، نام یک وسیله را بگویید و از او بخواهید تا آن را به شما بدهد. برای مثال بگویید: “قاشق را بده به من.”

 

شیر بخوریم

در یک میان وعده، در لیوان اسباب بازی  تمیز کودک شیر بریزید و از او بخواهید آن را با یک نی بنوشید.

 

اتومبیل رانی

یک نخ ضخیم به یکی از ماشین های چرخ دار کودک که به راحتی روی زمین حرکت می کند ببندید. از کودک بخواهید تا ماشین را دور اتاق بکشد.

 

جور کردن اشیاء

سه چیز مانند لیوان، بضقاب و توپ (از هر کدام دوعدد) را به کودک بدهید. با نشان دادن هریک، از او بخواهید مانند آن را پیدا کنید و کنارش بگذارید.

 

دست بزنیم

دست، دست،

دست بزنیم به قاشق.

دست، دست،

دست بزنیم به لیوان.

دست، دست،

دست بزنیم به ماشین.

دست، دست،

دست بزنیم به آینه.

اسباب بازی های کودک را مقابلش قرار دهید. سپس شعر را بخوانید و از او بخواهید با نام بردن هر شی، به آن دست بزند.

 

چند فعالیت جذاب برای هفته سوم مهر: پتو کوچولو

چار دست و پا، چار دست و پا

چار دست و پا، چاردست و پا،

روی پتو راه برو.

چار دست و پا، چاردست و پا،

روی پتو راه برو.

کوچولوی من، کوچولوی من،

چاردست و پا، چار دست و پا.

روی پتو راه برو.

از افعال دیگری مانند غلت زدن و چرخیدن نیز به جای فعل چهاردست و پا رفتن استفاده کنید.

 

پتوی من

از کودک بخواهید پتوی مورد علاقه خود را انتخاب کند. با او درباره پتو و احساسش نسبت به او گفت و گو کنید. سپس یک عکس از او و پتویش بگیرید و آن را جلوی چشم او بگذارید.

 

پتوی گردش

با کودک روی پتویی بنشینید و به او بگویید که به گردش و پیک نیک رفته اید. با خوردن یک میان وعده ساده از گردش تان لذت ببرید.

 

پتو، برو بالا!

از سایر اعضای خانواده هم بخواهید تا در این بازی به شما ملحق شوند. یک پتو روی زمین پهن کنید. همه دور پتو بنشینید و آن را روی پاهای خود بکشید. با یک علامت، همه باهم پاها را از روی زمین بلند کنید تا پتو بالا برود.

 

چادر پتویی

با انداختن پتو روی یک میز کوچک یا بین دو مبل، یک چادر درست کنید. سپس یک بالش یا اسباب بازی نرمی را داخل چادر بگذارید و از کودک بخواهید در چادر پتویی خودش بازی کند.

 

پتو کوچولو

من یک پتوکوچولو دارم.

پتوی من خیلی نرمه.

به خونه مادر بزرگ که میرم.

پتومو با خودم می برم.

نام های دیگری را هم به جای مادر بزرگ جایگزین کنید.

 

دالی!

با پنهان کردن کودک زیر یک پتو، وانمود کنید که او گم شده است. سپس برای پیدا کردن او به سرعت پتو را از رویش بردارید. یا در حالی که به آرامی پتو را از روی او می کشید، بگویید: “اوه، یک پیدا کردم! اوه، یک پای دیگر پیدا کردم!”  و به همین ترتیب ادامه دهید.

 

چند فعالیت جذاب برای هفته چهارم مهر: کلاه من

کلاه، کلاه

کلاهو به سر میذاریم.

کلاه، کلاه،

کلاهو به سر میذاریم.

کلاه، کلاه،

کلاهو به سر میذاریم.

 

خالیش کن!

تعدادی از لباس های کودک متنند کلاه، کفش، شلوار و پیراهن را در سبد یا جعبه ای بگذارید یا اگر کشوی لباس او در دسترس است، آن را باز کنید تا کودک لباس ها را از داخل آن بیرون بیاورید. از او بخواهید تا دوباره لباس ها را داخل سبد یا کشو بگذارید. کودکان از خالی و پر کردن قفسه یا سبد بسیار لذت می برند.

 

نشان بده!

شلوار، کفش و کلاه کودک را به او نشان دهید و یک یک آن ها را نام ببرید. سپس نام هریک را بگویید و از او بخواهید آن ها را به شما نشان دهد. بگذارید کودک لباس ها را، بخصوص از جنس های متفاوت، لمس کند.

 

تماشا فروشگاه لباس

در یک هوای پاییزی مطبوع، کودک را برای تماشای فروشگاه لباس بچه به بیرون ببرید. هنگام خارج شدن از خانه، پس از پوشاندن لباس، در مقابل آینه کلاه او را روی سرش بگذارید و شعر “کلاه من” را برایش بخوانید.

 

کلاه به سر

قسمتی ار توپ پلاستیکی مستعملی را به اندازه یک دایره کوچک ببرید تا روی زمین بنشینید. سپس در یک طرف آن با ماژیک یک صورت بکشید. آن گاه با کمک کودک، کلاه هایش را سرتوپ بگذارید.

 

برداشتن کلاه

کلاه های کودک را یکی بعد از دیگری روی سرش بگذارید و سپس از او بخواهید کلاه را از سرش بردارد. پس از چند بار تمرین از او بخواهید تا کلاه ها را به سرش بگذارد.

 

کلاه خوردنی

یک سیب بزرگ را پوست بکنید و با شکلات یا مربا برای آن چشم، بینی و دهان بگذارید. سپس یک نان بستنی قیفی شکل را به عنوان کلاه روی سر سیب قرار دهید. پس از تماشا و خواندن شعر “کلاه من” آن را باهم میل کنید.

بازی های مربوط به دیگر ماه ها را از کادر زیر انتخاب کنید

مهر آبان آذر
دی بهمن اسفند
فروردین اردیبهشت خرداد
تیر مرداد شهریور

نظرات

  • سعیده
    پاسخ

    واقعا خیلی عالی و پر محتوا بود
    سپاس از زحماتتون