هوش عاطفی و اجتماعی کودکان 6 تا 9 ماه و بازی هایی برای تقویت آن

شناخت و افزایش رشد جسمی کودکان نه تا دوازده ماهه با چند فعالیت ساده

در این مقاله به مهمترین خصوصیات و ویژگی های مربوط به افزایش رشد جسمی کودکان نه تا دوازده ماهه اشاره میکنیم و سپس فعالیت هایی برای افزایش رشد جسمی کودکان نه تا دوازده ماهه پیشنهاد می دهیم

با استفاده از انگشتانتان به عنوان تکیه گاه به او کمک کنید راه برود

تا نه ماهگی فرزندتان باید بتواند بنشیند و هر جا که خواست چهار دست و پا برود. (یادتان می آید آخرین باری که او را پایین گذاشتید و او همان جا ماند کی بود؟ و شما فکر می کردید زندگی با یک بچه چه کار پر مشغله ای است!)

الان کودکتان دوست دارد از دیگران تقلید کند و روی پاهایش بماند. او با گرفتن مبلمان یا پاهای شما خودش را بالا می کشد و با کمک سرپا می ایستد. وقتی که توانست با کمک سرپا بماند کم کم سعی می کند روی پاهای خودش بماند. ممکن است او این کار را بدون این که بداند چه می کند انجام بدهد.

سرپا ایستادن، چه با کمک و چه به تنهایی به او کمک می کند جست و خیر کند.! همین که فرزندتان توانست خوب بایستد سعی می کند با گرفتن اشیاء گام بردارد. او از نرده های تختخوابش یا لبه کاناپه برای حفظ تعادل استفاده می کند و با پاهایش از پهلو گام بر می دارد. او بین مبلمان راه می رود! اکنون او می تواند به اجسامی که قبلا خارج از دسترسش بودند برسد پس باید از محافظ های بیشتری استفاده کنید. ممکن است فرزندتان توری میز قهوه خوری را بکشد و همراه آن مجله ها، گل ها، و قهوه را روی زمین بریزد.

فرزندتان می خواهد هنگام گام برداشتن، شما دستانش را بگیرید. این لذتی بزرگ برای هر دوی شما است. او می خواهد همیشه این کار را بکند چون دوست دارد به طور وسواس گونه ای تا کسب مهارت کامل این کار را تمرین کند. اما این خم شدن های مداوم برای گرفتن دستان او ممکن است برای کمرتان عوارضی در پی داشته باشد. برای پیشگیری از آسیب به کمرتان هنگام راه بردن او سعی کنید تا حد امکان صاف بایستید. می توان انتظار داشت فرزندتان راه رفتن با کمک را تا چند هفته دیگر ادامه دهد تا در نهایت بتواند به تنهایی راه برود.

فرزندتان به محض این که بتواند، به تنهایی راه خواهد رفت. ممکن است این فقط یک گام بین کاناپه و میز قهوه خوری باشد. لازم نیست بگوییم او خودش می ایستد و مستقیم به آغوش شما می آید. او از این کارش خیلی ذوق خواهد کرد!

کودکان نه تا دوازده ماهه همیشه آماده رفتن هستند!

فرزندتان انرژی بسیاری دارد و همیشه در حال حرکت است. او به جلو و عقب چهار دست و یا می رود، از تختخوابش بالا می رود و بر روی دست ها و زانوهایش از پلکان بالا می رود. حتی در زمانی که او راه رفتن را آغاز کرده است، اگر بخواهد به جایی زودتر برسد ممکن است چهار دست و پا برود. این سریع ترین روش حرکت او تا زمانی است که از استوار ایستادن بر روی پاهایش مطمئن شود.

وقتی فرزندتان ایستادن را یاد گرفت دوست دارد در حالت ایستاده لباس بپوشد یا آن را درآورند. او خودش دستانش را دراز می کند و پاهایش را باز می کند تا پوشاندن و در آوردن لباس را برای شما آسان تر کند. او در در آوردن جوراب، کفش و کلاهش استاد است (که بر نگرانی های شما خواهد افزود).

فرزندتان عاشق روی هم چیدن قطعات اسباب بازی است، اگرچه خراب کردن آن ها احتمالاً کار مورد علاقه او است! کی می داند این کار چه لذتی دارد؟ او صفحات کتاب را ورق می زند، و وقتی شما دارید آن را برایش می خوانید او اغلب کتاب را از دستانتان بیرون می کشد. اشکالی ندارد؛ شما می توانید در حالی که او مشغول تماشای آن یا جویدن آن است به خواندن ادامه دهید (احتمالاً آن قدر کتاب را خوانده اید که می توانید بقیه اش را از حفظ بخوانید، درست است؟)، یا می توانید کتاب دیگری بردارید و آن را بخوانید. (تا زمانی که آن یکی را هم از دستتان بیرون بکشد).

نخستین راه رفتن های کودکان نه تا دوازده ماهه

اگرچه برخی کودکان پیش از جشن تولد یک سالگی شان می توانند خودشان راه بروند، بیشتر آن ها تا بعد از دوازده ماهگی نمی توانند به تنهایی راه بروند، پس اگر فرزندتان تا یک سالگی اش راه نمی رود نگران نباشید.

خواهر و برادرهای بزرگتر عاشق کمک کردن به فرزندی هستند که در حال یادگیری راه رفتن است.

نکته دیگر در خصوص رشد جسمی کودکان نه تا دوازده ماهه این است که این کودکان در هر جایی که بتوانند سرپا ایستادن را تمرین می کنند. آن ها هر مهارتی را تا زمان استاد شدن تمرین می کنند.

کودکتان احتمالاً وقتی خوشحال است یا موفقیتی به دست آورده برای خودش دست می زند، و هم چنین هنگام خداحافظی برای تقریباً همه آدمها با شادی دست تکان می دهد. او دوست دارد اشیا را داخل صندوق بیاندازد و هم چنان به بردن همه چیز به دهانش ادامه می دهد (این تمایل از بین خواهد رفت. فقط چند ماه صبر کنید با این حال برای حل این مشکل به مقاله چرا کودکان هر چیزی را در دهانشان می کنند و چه باید کرد را بخوانید). او به اشیای که می خواهد اشاره می کند و اشاره کردن را اگر به او زبان اشاره را بیاموزید فرا خواهد گرفت.

اگرچه فرزندتان به سرعت به دوره نوپایی نزدیک می شود هنوز بسیاری از ویژگی های شیرخواران را دارد. او هنوز دوست دارد (و نیاز دارد) بغل شود، و در آغوش شما بماند. محل مورد علاقه او هر جایی است که شما باشید. او سفت به شما می چسبد (درست مثل شما!) وقتی او غمگین، ناراحت، عصبانی، یا خسته است به تسکین نیاز دارد او به شما وابسته است، و لازم است هر وقت می خواهد در کنارش باشید. هم چنان به گریه هایش پاسخ دهید تا او به خودش و شما اعتماد کند.

تقویت مهارت های حرکتی ظریف کودکان نه تا دوازده ماهه با استفاده از غذاهای متنوع

مهارت دستان کودکتان افزایش می یابد و او کنترل بیشتری بر حرکات ظریف دستانش می یابد. اکنون او می تواند در کابینت ها و جعبه اسباب بازی اش را باز کند و از درون ظرف پلاستیکی فرفره اش را بردارد. او استفاده از دو انگشت شست و سبابه به خوبی می تواند اجسام کوچک را به صورت گاز انبری بردارد. او می تواند ذرات کوچک غذا را از روی صندلی غذایش بردارد (به علاوه سنگ ریزه و آشغال از روی زمین: پس تلاش کنید فضای خانه را برای کودکان خردسال خود امن کنید ). اگرچه فرزندتان به خوبی می تواند قاشق را در دستش نگه دارد اما هنوز نمی تواند با موفقیت غذا را با آن به دهانش ببرد. خوردن برای او کاری پر ریخت و پاش است، اما او طی چند سال آینده به سمت مهارت کامل (و تمیزی) پیش خواهد رفت.

برای کودکان نه تا دوازده ماهه، غذا، غذا است، ولی در عین حال یک اسباب بازی هم هست.

اکنون فرزندتان می داند کدام غذاها مزه خوبی می دهند و گرسنگی اش را رفع می کنند. با این حال، او هنوز از تجربه لمس غذا لذت می برد و دوست دارد قوام آن را حس کند و غذا را بین انگشتانش بگیرد. پوره سیب زمینی با سس سیب و بیسکویت ترد متفاوت حس می شود هم در دهان و هم در دست. یکی از بهترین راه های تقویت مهارت های حرکتی ظریف و همچنین رژیم غذایی کامل برایکودکان نه تا دوازده ماهه،آشنا کردن آنها با انواع غذاها است.

اکنون مناسب ترین زمان برای گرفتن عکس بچه تان است که از سر تا پا با غذا پوشیده شده است. فکرش را بکنید – اگر این عکس ها را در عروسی اش به او نشان دهید!‌

شناخت و افزایش رشد جسمی کودکان نه تا دوازده ماهه ب

تقریبا همیشه بعد از غذا خوردن باید حمامش بکنید. وقتی دستانش با غذا آغشته می شو ند می توان انتظار داشت که آن ها را به صورت و موهایش هم بمالد به جای ناراحتی، همراه با کودکتان بخندید.

فعالیت هایی برای تقویت رشد جسمی کودکان نه تا دوازده ماهه

 کودکتان را لمس کنید. او را در آغوش بگیرید و ببوسید و شکمش را قلقلک بدهید. این کارها موجب تقویت رابطه بین شما و او می شوند.

روی زمین بنشینید و با کودکتان بازی کنید. او عاشق این کار است و با شما احساس نزدیکی بیشتری می کند. کودکان روابط شان را در بازی پی ریزی می کنند و می آموزند.

به آرامی پشت، شکم، دست ها و پاهای او را بمالید و ماساژ دهید.

با او بر روی کف اتاق بازی کنید. درباره اسباب بازی ها، رنگ ها، و شکل هایی که با آن ها بازی می کنید به او توضیح دهید. یک توپ را به سمت او بغلتانید و تشویق کنید او هم توپ را به سمت شما بغلتاند.

 روی زمین دراز بکشید و فرزندتان را تماشا کنید که به سمت شما چهار دست و پا می آید (او این کار را بدون نیاز به تشویق، سال ها انجام خواهد داد!). او از بدن شما به عنوان پایه برای بلند شدن استفاده می کند.

برای تقویت رشد جسمی کودکان نه تا دوازده ماهه خود، به او عشق و توجه فراوان نشان دهید؛ با او تماس چشمی برقرار کنید و به او لبخند بزنید. هر چه قدر این کار را بکنید باز هم کم است!

برای در آغوش گرفتن فرزندتان وقت اختصاص دهید. هنگامی که کتاب می خوانید، به کار های منزل رسیدگی می کنید، یا با تلفن حرف می زنید او را از طریق آغوش بند همراه خود داشته باشید.

برای تقویت رشد جسمی کودکان نه تا دوازده ماهه خود، برایش اسباب بازی هایی بخرید که به او کمک کنند تعادلش را حفظ کند، مثل بعضی اسباب بازی ها که کودک می تواند سوار آن ها شود برای راه رفتن پشتیبان دارند، یا ممکن است یک گاری کوچک سایز بچه پیدا کنید که او بتواند به آن تکیه کند و دور اتاق بچرخد. از روروک استفاده نکنید. به دلایل ایمنی استفاده از آنها در کشور کانادا ممنوع شده است. اگر کودک همراه آن به لبه فوقانی پلکان برسد ممکن است پایین بیافتد. در ضمن روروک به کودکتان کمک نمی کند راه رفتن را بیاموزد.

یکی از دوست داشتنی ترین اسباب بازی ها برای کودکان نه تا دوازده ماهه ، جعبه های خالی اسباب بازی (یا چیزهای دیگر) هستند. بچه ها عاشق خزیدن به درون این جعبه ها و نگاه کردن از سوراخ هایی هستند که شما در دیواره های آن درست کرده اید.

شناخت و افزایش رشد جسمی کودکان نه تا دوازده ماهه ب

یک مسیر مانع دار برای کودکتان بسازید تا از آن عبور کند. او عاشق جلورفتن از بین تونل ساخته شده از جعبه ها و زیر صندلی ها یا پشت کاناپه است.

با فرزندتان جست و خیز کنید! آهنگ محبوبتان را بگذارید و از جست و خیز و حرکات ریتمیک با همدیگر لذت ببرید.

یک دیگ و چند توپ گلف یا تنیس به او بدهید و بگذارید با انداختن توپ ها به داخل و در آوردن آ نها بازی کند. در صورت گرم بودن هوا می توانید این کار را در بیرون از خانه با پر و خالی کردن لیوان آب انجام دهید.

با اسباب بازی هایی که می غلتند مثل توپ یا ماشین، بازی کنید. با این کار فرزندتان می تواند خوب بنشیند و آن ها را به تنهایی یا با شما عقب و جلو هل بدهد.

با استفاده از دستانتان، حوله، یا پتو با کودکان دالی مشک بازی کنید.

با فرزندتان نون بیار کباب ببر بازی کنید، یک در میان شما دستتان را زیر بگذارید و دستانش را نواز کنید.

دنبال اشیای گم شده بگردید. اسباب بازی ها را زیر پتو یا زیر روسری کوچکی بگذارید و از او بپرسید کجا هستند. او عاشق پیدا کردن آن است.

اسباب بازی هایی تهیه کنید که دارای شکاف باشند و کودکتان بتواند اجسام کوچک را از درونشان رد کند مانند جورچین شکل ها (تصویر زیر) پدر این سن او به کمک شما برای عبور دادن شکل درست از سوراخ مناسب نیاز دارد. خود شما می توانید با استفاده از یک ظرف خالی و تعدادی در پوش بطری این کار را انجام دهید. او در پوش ها را به داخل ظرف می اندازد و بعد آنها را بیرون می ریزد. این کار می تواند با ساعت ها سرگرمی و آموزش برای او همراه باشد!

شناخت و افزایش رشد جسمی کودکان نه تا دوازده ماهه ب

اسباب بازی های رنگی برایش تهیه کنید که بتواند آنها را بگیرد و همچنین قابل شستشو باشند، یا لوازم معمولی خانگی مثل ظروف پلاستیکی، کاسه های چوبی، و قاشق های مدرج در اختیارش بگذارید.

خانه تان را به مکانی جالب برای جستجو تبدیل کنید. ماجرا خلق کنید! اجسام جالب را در مکان های مختلف و امن خانه بگذاریدتا فرزندتان به طرفشان چهار دست و پا برود. آن ها را در ارتفاع های مختلف بگذارید تا او بتواند هنگام چهار دست و پا رفتن، نشستن، یا سرپا ایستادن ببیندشان. به یاد داشته باشید نیازی به خرید اسباب بازی های گران قیمت نیست. فقط از بزرگ بودن آن ها به اندازه کافی اطمینان حاصل کنید تا موجب خفگی نشوند.

 چه کسی گفته است شما باید جدید ترین و بزرگ ترین اسباب بازی ها را بخرید؟ برای شاد کردن یک بچه، فقط لازم است در کابینت آشپزخانه، که دیگ ها و قابلمه ها را نگه می دارید را باز کنید و یک قاشق چوبی به دست او بدهید. سپس محافظ گوش خود را بگذارید(:

به کودکتان اجسامی بدهید که با آن ها سر و صدا کند مثل دیگ، ماهی تابه، و قاشق های چوبی. این کار لذت بخش است و کوبیدن به آن ها برای ایجاد سر و صدا درسی آسان درباره علت و معلول است.

فرزندتان باید آزادی زیادی برای حرکت داشته باشد چون او برای رشد به حرکت نیاز دارد.

به کودکتان انواع غذاهایی که می تواند بخورد را پیشنهاد کنید تا او برداشتن و خوردن را تمرین کند. این کار مهارت دستان و هماهنگی دست – چشم او را بیشتر می کند.

مقالات مرتبط:

رشد زبانی کودک ۹ تا ۱۲ ماهه و تقویت آن با چند فعالیت
فعالیت هایی برای افزایش توانایی ذهنی کودکان ۹ تا ۱۲ ماهه
اصولی که در غذا دادن به کودکان ۹ تا ۱۲ ماهه باید رعایت کنید

نظرات