چگونه با اسباب بازیها به کودکان پیش از دبستان آموزش دهیم؟

چگونه با اسباب بازیها به کودکان پیش از دبستان آموزش دهیم؟

اسباب بازیها و سرگرمی ها و بازی های باقاعده می توانند زمینه ساز یادگیری ریاضی، علوم، هنر، مطالعات اجتماعی و مهارت های زبانی و حل مسئله و خلاقیت و حتی فناوری ها باشند. در مورد کودکان کم سن، این مهارت ها با دستکاری مداوم وسائل و مواد شکل می گیرند. با رشد سنی کودکان مهارت های آنها ظریف تر می شود و رفته رفته شروع به جور کردن، طبقه بندی کردن و ایجاد یک طرح می کنند. در ادامه نمونه هایی از آنچه کودکان در بخش اسباب بازیها و بازی های با قاعده یاد می گیرند آمده است. این نمونه های نشان می دهد که چگونه با اسباب بازیها به کودکان در مهد و پیش از دبستان آموزش دهیم؟

استفاده از اسباب بازیها برای سواد آموزی کودکان

مجموعه لغات و زبان کودکان را با صحبت کردن با آنها هنگام بازی با اسباب بازیها و سرگرمی ها گسترش دهید. مثلا راجع به عکس های روی جورچین ها یا ماشین کامیونی که با لگو می سازند صحبت کنید. هنگام بازی کودکان با وسائل، کلمات جدیدی را که توصیفی هستند به کار برید، مانند درخشان، تیره، نوک تیز، خمیده، صاف و خشن.

هنگام بازی کودکان با حروف مغناطیسی، حروف بریده شده از چوب یا مقوا و غیره، با آنها صحبت کنید تا به آنها در یادگیری حرف ها و کلمه ها کمک کنید. به کودکان بگویید وقتی حرف ها را جا به جا می کنند چه اتفاقی می افتد (مثلا شما یک کلمه درست کردید، اول م بعد آ و بعد ر را در کنار هم گذاشتید و کلمه مار را تلفظ کردید).

استفاده از اسباب بازیها برای آموزش ریاضی به کودکان

به کودکان کمک کنید تا هنگام سازندگی، طراحی یا سرهم کردن مواد، مهارت آنها در حل مسئله افزایش یابد. آنها را تشویق کنید که قطعه جورچین را کنارهم بگذارند. با قطعه های شکل دار طرح بسازند. مجموعه قطعات را جور و طبقه بندی کنند و با قطعات لگو یک ساختمان بسازند.

هنگامی که کودکان سعی می کنند مهره ها، آجرک ها و مانند آنها را بشمارند، به آنها کمک کنید تا مفهوم عدد را در یابند. از اصطلاحات ریاضی مانند، بیشتر از، کمتر از و برابر (مساوی) هنگام مقایسه کمیت ها استفاده کنید.

با استفاده از گردآوردنی ها، مانند کلیدهای مختلف، دگمه ها و ماشین های کوچک مدل، به کودکان کمک کنید تا طرح ها و رابطه ها را بهتر درک کنند. کودکان می توانند از طرح ها کپی کنند یا طرح های خود را به وجود آورند. از موادی که قابلیت استفاده آزاد دارند، مانند قطعاتی که به هم وصل یا چفت می شوند یا سوزنی ها، مکعب های رنگی یا قطعات طرح دار و اشکال و اعداد مغناطیسی، برای رشد و پرورش مهارت های شکل سازی و طرح سازی استفاده کنید.

هنگام استفاده از وسائلی که دو یا سه بعدی هستند، هندسه را به کودکان بیاموزید. از قطعات چوبی، جورچین ها (شکل های هندسی) و صفحه های هندسه آموز استفاده کنید تا به کودکان نشان دهید که همه مثلث ها یک جور و یک شکل نیستند.

هنگامی که کودک با قاب یا اشکال دوخت کار می کند و سوزن را داخل و خارج می برد با او صحبت کنید و حس و درک فضایی-مکانی او را گسترش دهید. از بازی های صفحه ای استفاده کنید و جهت ها را به آنها با استفاده از عبارت های، به جلو، به عقب، شروع و پایان، یاد دهید.

از مجموعه ها استفاده کنید تا درک مفهوم جمع آوری اطلاعات سازمان دهی را رشد و گسترش دهید. به کودکان نشان دهید که چگونه می توانند با سازمان دادن مجموعه هایی از سنگ ها، برگ ها یا ماشین های کوچک اسباب بازی، نمودار درست کنند. بچه ها را تشویق کنید تا مجموعه ها را روی نمودار مقایسه کنند.

استفاده از اسباب بازیها برای آموزش ریاضی به کودکان

استفاده از اسباب بازیها برای آموزش علوم به کودکان

مفاهیم علوم طبیعی مانند، تعادل، نیرو و جاذبه را به کودکان بیاموزید و کودکان را تشویق کنید که با لگو و سایر اسباب بازیهای ساختمان سازی چیزهایی بسازند. با استفاده از ساخته های آنها، جستجو و کشف را تشویق کنید: ((مایلم بدانم اگر شما چرخ بزرگ تری در ماشین با لگو ساخته ای بگذاری، چه اتفاقی می افتد؟))

از جورچین ها و بازی های صفحه ای که دارای نمونه های گیاهان و جانداران هستند، استفاده کنید و فرصتی به وجود آورید تا در باره علوم زیستی صحبت کنید، مثلا هنگامی که کودکان جانوران پلاستیکی را براساس اینکه کجا زندگی می کنند- مزرعه، باغ وحش، اقیانوس- دسته بندی می کنند.

استفاده از اسباب بازیها برای آموزش مطالعات اجتماعی به کودکان

به کودکان در مورد مردم و چونگی زندگی آنها آموزش دهید و آنها را تشویق کنید که یاد بگیرند چگونه با یکدیگر همکاری کنند و با هم مسائل را حل کنند. وقتی کودکان از قوانین یک بازی پیروی می کنند یا باهم در موردی شریک می شوند و نوبت را رعایت می کنند، آنها را با نشان دادن واکنش مثبت تشویق کنید.

کودکان را تشویق کنید که از آن دسته بازیهای صفحه ای استفاده کنند که از آنها در مورد فضاها و جغرافی می توان آموخت.

استفاده از اسباب بازیها برای آموزش هنر به کودکان

با در دسترس گذاشتن اسباب بازیهای سازنده و استفاده آزاد، کودکان را به افزایش درک هنرهای تجسمی تشویق کنید، به گونه ای که بتوانند افکار و عقاید و احساسات خود را به صورت مشخص بروز دهند.

استفاده از اسباب بازیها برای آموزش هنر به کودکان

استفاده از اسباب بازیها برای آموزش فناوری

آگاهی از فناوری را گسترش دهید و از اسباب بازیهایی استفاده کنید که قسمت های قابل حرکت، مانند چرخ ها، دنده ها و غیره دارند. کمک کنید تا کودکان رابطه ای بین این اسباب بازیها و آنچه اطراف خود می بینند، برقرار کنند.

ما فقط چند مثال از اینکه چگونه اسباب بازیها و بازی های با قاعده می توانند در برنامه شما مورد استفاده قرار گیرند را مورد بحث قرار دادیم. بدین ترتیب شما قادر خواهید بود هنگامی که در بخش اسباب بازیها و بازی های با قاعده، کودکان را مورد مشاهده قرار می دهید یا با آنها ارتباط برقرار می کنید، به ایده های بسیاری فکر کنید.

مقالات پیشنهادی:

انواع اسباب بازی ها و بازی های با قاعده و تاثیرات آنها بر رشد کودکان

بازی با شن و ماسه و آب و تاثیرات آن بر رشد و یادگیری کودکان

معیارهای انتخاب و راهنمای چیدمان اسباب بازی ها در پیش از دبستان

بازی برای کودکان ۱ تا ۳ ساله: بیش از ۶۸۰ بازی برای کودکان در مهد و خانه

بازیهای تخیلی کودکان و هر آنچه والدین باید از آن بدانند

انواع تجهیزات بازی کودکان در مهد کودک ها و پارک ها

 

نظرات